خانه اینفو

هر آنچه لازم است درباره سرقفلی بدانید

هر آنچه لازم است درباره سرقفلی بدانید

هر آنچه لازم است درباره سرقفلی بدانید

قبل از هر صحبتی به تعریفی از سرقفلی اشاره می کنیم . سرقفلی مختص مغازه ها و واحدهای تجاری می باشد و و مالک هنگامی که می خواهد ملک خود را اجاره دهد ، از مستاجر مبلغی را بعنوان سرقفلی می گیرد . در اینجا هر آنچه لازم است درباره سرقفلی بدانید ، توضیح داده شده است .

میزان سر قفلی چگونه مشخص می شود ؟

با توجه به توافقی که بین مالک و مستاجر و نرخ بازار است میزان سرقفلی مشخص می شود . هر چه میزان سرقفلی بالا باشد مبلغ اجاره کمتر می شود .انتقال سر قفلی : از سال 1376 در قراردادهای اجاره سرقفلی این حق به مستاجر داده شده است که در صورتیکه که بخواهید ملک را به شخص دیگری واگذار کند . ولی اگر در قرارداد اجاره حق انتقال یا اجاره دادن ملک از مستاجر گرفته شده باشد او نمی تواند ملک را به دیگری اجاره بدهد .

هنگامی که در قرارداد حق اجاره دادن به مستاجر داده شده باشد مستاجر می تواند از مستاجر جدید مبلغی را بعنوان سرقفلی از او بگیرد مبلغ سرقفلی می تواند به میزان مبلغی که خود مستاجر به مالک داده باشد یا کمتر و یا بیشتر باشد بعد از دریافت سرقفلی آن را به مالک پرداخت می کند . مستاجر دوم وقتی که می خواهد ملک را تخلیه کند مبلغ سرقفلی را از موجر می گیرد .

قراردادهای اجاره املاک تجاری قبل از سال 1376 مشمول قانون روابط موجر و مستاجر است که در آن قراردادها مستاجر حق انتقال یا اجاره دادن را ندارد ، و اگر مستاجر ملک را به دیگری منتقل کند موجر می تواند قرار داد اجاره را فسخ کند و حتی نصف مبلغ سرقفلی را به مستاجر پرداخت کند . بنابراین حتما قبل از هر اقدامی با وکیل مشورت کنید .

سرقفلی اختیاری یا اجباری ؟

سرقفلی اختیاری است و اجباری برای پرداخت سرقفلی نیست . برای سرقفلی موجر و مستاجر اگر با هم توافق کنند که در صورت پرداخت اجاره ماهانه سرقفلی پرداخت و وقتی که مستاجر می خواهد ملک را تخلیه کند دیگر نمی تواند سرقفلی خود را از موجر مطالبه کند .

تخلیه و استرداد سر قفلی به چه صورت است ؟

در صورتیکه مالک در قبال گرفتن سرقفلی ملک تجاری خود را اجاره دهد . هنگامیکه مستاجر می خواهد تخلیه کند موجر باید سرقفلی را به نرخ روز پرداخت کند. و اگر برای مبلغ باز پس گرفتن سرقفلی بین مستاجر و موجر اختلافی بوجود آمد کارشناس رسمی دادگستری در مورد قیمت سرقفلی اظهار نظر می کنذ .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×