خانه اینفو

مراحل اخذ شناسنامه فنی و ملکی ساختمان و مدارک موردنیاز

20141201153524045همانگونه که قبلا ذکر شد ، شناسنامه فنی و ملکی از اسنادی است که در پایان کار ساختمان صادر می شود . صاحب ملک با در دست داشت درخواست صدور پروانه ساختمان به شهرداری رفته و با ارائه مدارک مورد نیاز در خواست شناسنامه فنی و ملکی ساختمان را می دهد . شهرداری ها و دیگر مراجع صدور پروانه در زمان تقاضای پایان کار باید گواهی پایان کار را براساس شناسنامه فنی و ملکی ساختمان صادر کنند . در ادامه با مراحل اخذ شناسنامه فنی و ملکی ساختمان و مدارک موردنیاز آن آشنا خواهید شد .

مدارک موردنیاز جهت اخذ شناسنامه فنی و ملکی ساختمان

[padding right=”10%” left=”10%”]

 • کپی شناسنامه
 • کپی کارت ملی
 • کپی سند مالکیت

[/padding]

مراحل اخذ شناسنامه فنی و ملکی ساختمان

مراحل اخذ شناسنامه فنی و ملکی ساختمان

مراحل اخذ شناسنامه فنی و ملکی ساختمان

 1. صاحب کار برای اخذ شناسنامه فنی و ملکی باید به شهرداری یا سایر مراجع صدور پروانه ساختمان ، درخواست صدور پروانه ساختمان دهد و با ارائه مدارک لازم تشکیل پرونده دهد .
 2. مرجع صدور پروانه ساختمان پس از بررسی مدارک ، دستور تهیه نقشه را می دهد.
 3. صاحب کار برای طرح موضوع ، با دستور تهیه نقشه به دفاتر مهندسی یا اشخاص حقوقی طراحی ساختمان می رود .
 4. طراح ساختمان نقشه معماری را تهیه و به مرجع صدور پروانه ساختمان ارائه می دهد و شهرداری در صورتی که در نقشه های معماری دارای نقص یا ایراد باشد، موارد را رسماً یا کتباً به طراح اعلام نموده و آن را برای اصلاح به طراح عودت می دهد.
 5. در صورتی که نقشه معماری کامل باشد ، مرجع صدور پروانه برای تهیه صورتحساب عوارض اقدام و درخواست تکمیل نقشه های اجرایی را می نماید .
 6. طراح ساختمان نقشه های اجرایی معماری، سازه ای، و تأسیساتی را تهیه و آنها را جهت کنترل مقررات ملی ساختمان به سازمان استان آن ارایه می نماید.
 7. سازمان استان ضمن مدارک ارایه شده را بازبینی و کنترل کرده و در صورت نداشتن ایراد زیربنایی ملک را در بخش مربوط به طراحی ساختمان در دفترچه اطلاعات ساختمان ثبت می کند .
 8. درصورتی که نقشه ها ایراد داشته باشند ، سازمان استان کتباً و رسماً به طراح اعلام می نماید و طراح نسبت به اصلاح آن اقدام می کند و دوباره به سازمان استان ارسال می کند . بررسی و تایید نقشه ها نباید بیش از یک ماه طول بکشد .
 9. بعد از تایید نقشه ها ، مجری موردنظر مالک به سازمان استان معرفی می شود و قرارداد مالک و مجری را دریافت کرده و دفترچه اطلاعات ساختمان که توسط طراح تکمیل شده را به مجری تحویل داده و وی را به همراه اظران حقیقی یا حقوقی ساختمان به مرجع صدور پروانه ساختمان معرفی می کند .
 10. شهرداری یک نسخه از پروانه ساختمان را به همراه نقشه های ساختمان را به مجری و یک نسخه به هر یک از مهندسان ناظر می دهد .
 11. مجری باید کپی پروانه ساختمان و یک نسخه از نقشه های ساختمان را به سازمان استان تحویل دهد .
 12. مجری باید اطلاعات عملیات اجرایی را مرحله به مرحله در دفترچه اطلاعات ساختمان نوشته و در هر مرحله به تایید ناظران برساند . پس از تکمیل جداول در پایان کار دفترچه را به منظور صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان به سازمان استان تحویل دهد .
 13. سازمان استان براساس اطلاعات موجود در دفترچه اطلاعات ساختمان، حداکثر ظرف 15 روز شناسنامه فنی و ملکی ساختمان را صادر کرده و برای صدور پروانه ساختمان تحویل مجری می دهد .
 14. مجری شناسنامه فنی و ملکی صادر شده را برای دریافت گواهی پایان کار ، در اختیار مرجع صدور پروانه ساختمان قرار می دهد . گواهی پایان کار ساختمان براساس شناسنامه فنی و ملکی ساختمان صادر می شود .

نکات مهم :

[padding right=”10%” left=”10%”]

 • امتناع از ثبت اطلاعات توسط طراحان، ناظران و مجریان تخلف است و توسط سازمان استان قابل پیگرد می باشد .
 • هر نهاد یا شخصی در قبال اطلاعات وارد شده خویش مسئول است و در برابر صحت و سقم اطلاعات شخص دیگر مسئولیتی ندارد .
 • در مواردی که یک پروانه ساختمان برای مجموعه ای صادر می شود ، پس از صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان ، به ازای هر واحد یک نسخه مصدق شناسنامه فنی و ملکی ساختمان با قید توضیحات لازم بنابر تقاضای مالکان توسط سازمان استان صادر و در اختیار آنها قرار می گیرد .
 • صدور المثنی طبق ضوابط مانعی ندارد .

[/padding]

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×