خانه اینفو

انواع مبایعه نامه و مزایا و معایب آنها

انواع مبایعه نامه و مزایا و معایب آنها

انواع مبایعه نامه و مزایا و معایب آنها

مبایعه نامه از دو کلمه «مبایعه» و «نامه» تشکیل شده است . مبایعه از رشه بیع به معنای فروش می باشد لذا مبایعه نامه را در عرف فروشنامه نیز می گویند . ما در  این متن قصد داریم در رابطه با انواع مبایعه نامه و مزایا و معایب آنها اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم .

انواع مبایعه نامه و مزایا و معایب آنها

مبایعه نامه ممکن است به دو صورت سند رسمی یا سند عادی تنظیم شود . اسناد در سه حالت رسمی هستند و در سایر موارد عادی محسوب می شوند .

 

شرایط رسمی شدن اسناد عبارتند از : 

  1. کلیه اسناد تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی
  2. کلیه اسناد صادره از اداره ثبت اسناد و املاک
  3. کلیه اسنادی که توسط یکی از مامورین ذیصلاح دولتی تنظیم می شود مانند : رای دادگاه ، کارت ملکی و غیره

غیر از این سه حالت کلیه اسناد ، عادی محسوب می شوند . مانند : مبایعه نامه های تنظیمی در آژانس های مسکن و همچنین اجاره نامه های تنظیمی در دفاتر املاک و قراردادهای تنظیمی میان دو نفر .

مزایا و معایب این اسناد :

یکی از مزایای اسناد رسمی این است که از نظر قانونی و دادگاه ها کسی مالک معرفی می شود که سند مالکیت ملک به نام وی باشد حتی اگر آن را با مبایعه نامه عادی فروخته باشد . بنابراین خریدار با سند عادی نمی تواند در دادگاه علیه اشخاص ثالث طرح دعوا نماید یا مثلا نمی تواند در ادارات و سازمان های دولتی مانند شهرداری ، اداره برق ، آب و غیره اقدامی به نفع ملک خریداری شده انجام دهد مگر این که ملک به نام او به صورت رسمی انتقال داده شود و یا از فروشنده علاوه بر مبایعه نامه وکالتنامه کاری هم داشته باشد . ماده 48/47/46 قانون ثبت هم کسی را مالک می داند که ملک رسماً به وی منتقل شده باشد .

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع مبایعه نامه و مزایا و معایب آنها و گرفتن اطلاعات مرجع در مورد املاک به سایت اطلاعات املاک مراجعه فرمایید .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×