خانه اینفو

انواع نقل و انتقال املاک و بررسی جزئیات آن ها

انواع نقل و انتقال املاک

انواع نقل و انتقال املاک

نقل و انتقال املاک یکی از مبحث های مهم در مسکن است . بعد از معامله هر نوع ملکی باید سند به نام خریدار منتقل شود . در ادامه راجع به نقل و انتقال بحث شده است و انواع نقل و انتقال املاک را مورد بررسی قرار داده ایم .

انواع نقل و انتقال املاک

1- انتقال  قهری

ملکی که برای وراث بصورت ارث می مایند انتقال قهری محسوب می گردد . بعد از اینکه انحصار وراثت توسط وراث انجام شد و نسبت هر یک از وراث مشخص گردید ملک بنام وراث و نسبت هم آنها ثبت می شود .

2- انتقال  اجرایی

در این نوع انتقال پس از اینکه دادگاه صالح و یا اجراییه توسط اداره ثبت حکم انتقال صادر شد سند ملک منتقل می شود . این در نوغ انتقال درخواست کننده هیچ نوع مالکیت یا حقی نسبت به ملک ندارد اما پس از اینکه حکم صادر شد و ابلاغ گردید شخص درخواست کننده بصورت قانونی مالک ملک می شود .

3- انتقال ملک با بیع شرط و معامله با حق استرداد

وفتی که معامله ای انجام می شود و در قرارداد برای استرداد ملک شرطی گذاشته شود معاله با حق استرداد اطلاق می شود . یعنی اینکه طرقین در قرارداد شرط خیار می گذارند مانند اگر شرط شود که فروشنده در مدت در یک زمان معین تمام مبلغ پرداختی خریدار ررا بپردازد می تواند قرارداد را فسخ کنند

نکته : هنگام عقد بیع خریدار مالک محسوب می شود و اگر فروشنده شرایطی که به استرداد مبیع گذاشته عمل نکند بیع قطعی می شود و خریدار مالک قطعی ملک محسوب می شود اما اگر فروشنده به تعهدات خود عمل کند قرارداد می تواند قرارداد را فسخ کند .

4- انتقال از طریق صلح

در قرارداد صلح می توان عقدی معین مانند بیع را در قالب صلح واقع ساخت که با این وجود آثار بیه در آن محری نخواهد بود و آثار صلح مجری می شود . که می توان آن را به دو دسته تقسیم کرد.
1- صلح محاباتی :
در این نوع صلح عقد دارای عوض است که به صورت عمدی ارزش اقتصادی بین عوضین رعایت نشده است مانند صلح یک خانه به یک شاخه نبات.
2- صلح غیر محاباتی :
در این نوع صلح عقد دارای عوض است که ارزش اقتصادی بین عوضین رعایت شده است.

5- انتقال وکالتی

در این نوع انتقال موکل با دادن وکالت به وکیل تمامی کارهای مربوط به انتقال را به شخص وکیل واگذار می کند . در اینجا موکل فروشنده و خریدار وکیل می باشد. انتقال بصورت وکالتی  معایبی دارد اگر شخص موکل فوت کند وکالت نامه وی اعتبار آن از بین می رود بنابراین وکیل باید در حداقل زمان ممکن کارهای مربوط به انتقال را انجام دهد دچار مشکل نشود .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×