خانه اینفو

انواع کلاهبرداری در معاملات مسکن

انواع کلاهبرداری در معاملات مسکنیکی از جرم هایی که امروزه بسیار شایع شده و مبالغ آن کلان است ، کلاهبرداری از طریق معامله های مسکن است . اینکه هنگام خرید ملکی چه نکاتی را رعایت کنیم که در دام کلاهبرداران و سودجویان نیفتیم ، یکی از سوالاتی است که اکثر خریداران مسکن با آن درگیرند . روش های سودجویی از متقاضیان مسکن متفاوت است . در بعضی شیوه ها خریداران به علت ناآگاهی از مقررات خرید و فروش ملک ، معامله نامه ها ، قرارداد ها و متراژهای مسکن ، حتی متوجه فریب خوردگی خود نمی شوند . در ادامه با رایج ترین روش های کلاهبرداری در مسکن آشنا می شویم .

فروش ملک با متراژ غیر واقعی

در این روش مشاوران املاک غیرمجاز از ناآگاهی خریداران سوءاستفاده کرده و در زمان عقد قرارداد با خریداران ، متراژهای غیر واقعی ارائه می دهند و مبالغ زیادی را به جیب می زنند . برای مثال زمانی که خریداری برای خرید مسکن مراجعه کند ، مشاوران املاک به بهانه های گوناگون از ارائه سند مالکیت خودداری می کنند و خریدار را متقاعد کرده که قبل از مشاهده سند محضری ، قرارداد مسکن را منعقد کنند . در هنگام عقد قرارداد ، ملک برای مثال 80 متر توافق می شود ولی در سند محضری آن 75 متر ذکر می شود . در این پروسه مبلغ اضافی که خریدار پرداخت کرده به جیب مشاوران املاک می رود .

جالب اینجاست که پس از اتمام ساختمان ، خریدار را متقاعد می کنند که متراژ اضافه در ازای انباری ، پارکینگ و مواردی این چنینی است . خریدار هم ملک را با متراژ پایین تحویل می گیرد و یا کسانی هم هستند که از اشتیاق خانه دار شدن از شکایت خودداری می کنند .

انواع کلاهبرداری در معاملات مسکن

انواع کلاهبرداری در معاملات مسکن

فروش مال غیر

یکی از کلاهبرداری های در خرید و فروش ملک ، فروش مال غیر است . در این روش برخی تبهکاران املاکی را که خالی از سکنه هستند ، شناسایی کرده و از طریق جعل ، سند زمین ، خانه و آپارتمان‌ ، ملک دیگری را به فروش می رسانند . گاهی اوقات این سودجویان موفق می شوند که معامله خود را قانونی جلوه داده و با استفاده از بزخی خلاءها املاک را در دفاتر اسناد رسمی بفروشند . عده ای هم پس از اجاره ملک و سکونت در آن سندش را جعل می کنند و با ادعای مالکیت، آنرا می فروشند که البته این موارد نسبتا کم تر است .

یکی دیگر از جرائمی که در این بحث جای می گیرد ، کلاهبرداری توسط بنگاهدارای و مشاورانشان انجام می شود . در این شیوه مالک کلید ملک خود را نزد بنگاه گذاشته تا آن را بفروشند . مشاوران یا بنگاهداران در غیاب مالک ، ملک را معامله کرده و متواری می شوند . برخی مشاوران هم بدون اطلاع مدیر بنگاه بین طرفین قرارداد بسته و به بهانه ای پول معامله را نزد خود نگه داشته و متواری می شود .

انواع کلاهبرداری در معاملات مسکن

انواع کلاهبرداری در معاملات مسکن

فروش همزمان یک ملک به چند نفر

شگرد دیگر کلاهبرداران فروش همزمان یک ملک به چند نفر است که امروزه در جامعه ما باب شده است . در این روش  کلاهبردار یک ملک را در فواصل زمانی به چند مشتری به وسیله قولنامه می فروشد و مبلغی را به عنوان ودیعه دریافت کرده و قرار بر این می شود که مابقی بهای ملک ار موقع تحویل ملک در سال آتی در یافت کرده و سند را به نام خریدار می زند  و از فرصت به دست آمده برای فروش ملک به شخص دیگر استفاده می کند .اثبات این نوع کلاهبرداری دارای پیچیدگی های حقوقی است و برخی دادسراها این روش را جرم نمی پذیرند و رسیدگی به آن را به در صلاحیت دادگاه های حقوقی می دانند . زیرا یک قولنامه ارزش سند رسمی را ندارد .

کلاهبرداری از طریق پیش فروش املاک

برخلاف تصور برخی مردم کلاهبرداری از طریق پیش‌فروش مسکن ، فقط در مقیاس‌ها و ساختمان‌های کوچک اتفاق نمی‌افتد امروزه کلاهبرداری به بهانه پیش فروش بسیار رایج است . این روش می تواند شامل همه مواردی باشد که در بالا ذکر شد . ممکن است انبوه ساز به دلیل شرایطی از ادامه کار سرباز زند و یا آپارتمان بدون کیفیت تحویل دهد . فروش یک واحد به چند نفر و همچنین فروش در متراژهای غیرواقعی هم این روزها باب شده است . پیش فروش املاک با متراژ های غیر واقعی یکی از خطرناک ترین شگردهای کلاهبرداری در بازار مسکن است . در مطلب نکات پیش خرید آپارتمان ، توضیحات تکمیلی داده شده است .

طبق قانون فعلی پیش فروش ها به شکل قانونی ثبت نمی شود . فروشنده در همان مراحل ابتدایی ساخت و ساز و با ارائه نقشه ساخت، ملک را پیش فروش می کند و با خریدار بدون مراجعه به دفتر اسناد رسمی ، قرارداد می بندد . بنابراین در این موارد امکان استعلام آن هم وجود ندارد .برای اطلاعات بیشتر در این مورد ، راهنمای پیش خرید آپارتمان را مطالعه کنید .

انواع کلاهبرداری در معاملات مسکن

انواع کلاهبرداری در معاملات مسکن

کلاهبرداری های هوشمند

یکی دیگر از کلاهبرداری ها ، کلاهبرداری های هوشمند است . در این روش املاکی های با استفاده از شماره 909 مبالغ هنگفتی را به جیب می زنند ! شهروندان برای کسب اطلاعات مسکن و آگاهی از قیمت ، با این شماره های هوشمند تماس می گیرند . این تماس ها دقیقه ای 500 تومان برای تماس گیرنده حساب شده و به حساب املاکی ها واریز می شود. شاید فکر کنید که این مبلغ ضرری را متوجه تان نمی کند ، ولی اگر تعداد این 500 تومان ها جمع شوند ، مبلغ قابل توجهی خواهد شد .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×