خانه اینفو

اهمیت مقاوم سازی ساختمان ها

اهمیت مقاوم سازی ساختمان ها

اهمیت مقاوم سازی ساختمان ها

در کشوری که ما زندگی می کنیم بدلیل اینکه زلزله خیز است باید ساختمانهای آن از مقاومت بسیار بالا و با ایمنی بالا باشد . هر چند سال یکبار زلزله‌ای مخرب که تلفات جانی و مالی زیادی دارد به وقوع پیوسته است.  به همین دلیل امر مقاوم‌سازی ساختمان‌ها ، تأسیسات مهم و حیاتی بسیار ضروری است تا با مقاوم‌سازی ساختمان‌ها از خسارات جانی جلوگیری کرد ، سطح ایمنی یک ساختمان باید آنقدر بالا باشد که در مواقع لزله و آتش سوزی بتوان قبل از اینکه ساختمان تخریب شود از آن خارج شد . مقاومت یکی از مهمترین ویژگی های ساختمان است .

مقاوم‌سازی چیست؟

مقاوم سازی یعنی اینکه مقاومت یک ساختمان را در برابر خطرات طبیعی بالا ببرند که در هنگام وقوع حوادث خسارت جانی و مالی به حداقل برسد . اگر علمی به مسئله مقاومت سازی نگاه کنیم ، نمی توان به طور قطع گفت مقاوم سازی یعنی بالا بردن مقاومت در برابر زلزله است ، بلکه تقویت عملکرد ساختمان در برابر زلزله است . بهسازی لرزه بهترین کلمه ایست که می توان بکار برد .

سازمان پیشگیری و مدیریت بحران برای مقاومت سازی ساختمانها راه حل ساده در نظر گرفته  که از طریق آموزش نیروهای ماهر جوشکار ، مقاوم سازی ساختمانها را اجرا کند . یکی از موضوعات مورد بررسی و مهم راهکارهای کاهش خطر مقاوم سازی کردن ساختمانهای فعلی با کمترین هزینه و سرعت بالا است .

چرا باید مقاوم سازی صورت گیرد ؟ 

در تهران با توجه به روی گسل بودن آن ، مقاوم سازی به طور جدی پیگیری می شود . از جمله مواردی مقاوم سازی ، پی ساختمان و جوشکاری آن است ولی در تهران به دلیل استفاده از کارگران غیرماهر به این اصول توجه نمی شود و در صورت وقوع زلزله ساختمان ها فرو ریخته و تهران تا 3 روز خواهد سوخت .

اهمیت مقاوم سازی ساختمان ها

اهمیت مقاوم سازی ساختمان ها

عده ای فکر می کنند که اگر ساختمان را مقاوم سازی کنند هزینه زیادی را باید متحمل شوند که این یک باور غلط است فقط با افزایش 10 درصد هزینه میتوان ایمنی ساختمان را بالا برد . در حال حاضر بیشترین حجم ساخت و سازها رو ساختمان‌های بتنی تشکیل می‌دهند ،  که در مقابل آتش سوزی مقاومت خوبی دارند. اگر ساختمان‌های فولادی هم از مصالح خوب استفاده شود می توان ایمنی آنها را افزایش داد .

مسئولین به مردم درباره بلایای طبیعی از جمله  زلزله و خطرات آتش‌سوزی مربوط به آنها هشدار می‌دهند . بیشتر از یک میلیون نفر از مردم تهران در مسکن های ناامن و فرسوده زندگی می کنند که اگر یک زلزله 7 ریشتری تهران را در برگیرد تقریبا 800 هزار جان خود را از دست میدهند . بهترین کار برای جلوگیری از خسارت جانی بالا بردن سطح ایمنی بافت فرسوده تهران است ، با نوسازی و مقاوم سازی می توان ایمنی آن بافت را بالا برد .

حال این سوال پیش می آید . در چه ساختمان هایی مقاوم سازی ضرورت دارد ؟

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×