خانه اینفو

اوصاف عقد بیع

عقد بیع قرارداد یا عقدی میباشد که به موجب آن شخصی ، مالی را در ازای مال دیگر به شخص دیگری تسلیم می کند به نحوی که مالک مال، مالکیت کالای خود را در مقابل پول یا مالی که دریافت می‌کند به طرف مقابل انتقال دهد و طرف نیز در مقابل دریافت کالا ، پول یا مال خود را به فروشنده بدهد . این تعریفی کلی از عقد بیع میباشد ما در این متن قصد داریم در رابطه با اوصاف عقد بیع صحبت کنیم .

اوصاف عقد بیع

اوصاف عقد بیع

اوصاف عقد بیع 

تملیکی بودن :
یعنی با تنظیم قرارداد و امضای آن توسط خریدار و فروشنده و با اراده و قصد آنها مالکیت مال از فروشنده به خریدار و مالکیت ثمن از خریدار به فروشنده منتقل می شود .
اکثراً انتقال مالکیت در زمان عقد بیع صورت نمی گیرد و معمولا با تاخیر زمانی و مدتی پس از تنظیم قرارداد قبض و اقباض میان طرفین صورت می گیرد . مگر اینکه انعقاد قرارداد و قبض و اقباض همزمان انجام شوند .

معوض بودن :

یعنی عقدی که در مقابل مالی که فروشنده تسلیم خریدار میکند چیزی را به عوض آن که معمولا پول و یک مال با ارزش است را دریافت کند .

لازم بودن :

طبق ماده 457 قانون مدنی هر بیعی عقد لازم می باشد یعنی هیچ یک از طرفین معامله اعم از خریدار و یا فروشنده حق فسخ و بر هم زدن آن را ندارند مگر در مواردی که اختیار فسخ به یکی از طرفین یا شخص ثالثی داده شده باشد .

معین بودن مبیع :

در عقد بیع ، مبیع باید عین باشد یعنی مالی که قابل دیدن و قابل لمس باشد نه منفعت . البته عده ای فروش منفعت مثلاً بیع زمانی یعنی منفعت یکساله خانه معین را صحیح می دانند .

شما همراهان عزیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اوصاف عقد بیع و هر گونه اطلاعاتی در رابطه با املاک تهران و سایر شهرستان ها به سایت اطلاعات مسکن مراجعه فرمایید .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×