خانه اینفو

آیا اجاره های طولانی مدت حق سرقفلی برای مستاجر ایجاد می کند ؟

همیشه برای مالکین اماکن تجاری این سوال وجود دارد که اگر ملک خود را با تنظیم قرارداد سه ساله یا پنج ساله اجاره دهیم هنگام انتقضای قرارداد اجاره می توانیم بدون هیچ گونه مشکلی ملکمان را تخلیه کنیم ، یا برای مستاجر حق سرقفلی تجاری و کسب بوجود می آید یا خیر ؟ آیا مستاجر می تواند ادعای سرقفلی ملک را کند ؟ در ادامه می خواهیم در رابطه با این سوال که ایجاد سرقفلی در اجاره های طولانی ایجاد می کند یا خیر بپردازیم .

ایجاد سرقفلی در اجاره های طولانی

در قانون و نظام حقوقی ایران دو قانون در رابطه با اماکن تجاری وجود دارد که هر دو این قانونها با یکدیگر تفاوتهای اساسی تحت قانون روابط موجر ومستاجر دارند .

در سال 1356 قانون روابط وموجر و مستاجر مصوب شد که در آن حق کسب و پیشه و تجاری در آن پیش بینی شده است . که برای مستاجر حق سرقفلی ایجاد می کند و مستاجر در پایان قراداد اجاره بدون اینکه در هنگام تنظیم قرارداد اجاره مبلغی را بعنون سرقفلی بپردازد حق سرقفلی یا کسب و پیشه بوجود می آید که در ایجاد سرقفلی مدت زمان نیز دخالت ندارد .

ایجاد سرقفلی در اجاره های طولانی مدت

ایجاد سرقفلی در اجاره های طولانی مدت

قانونی دیگر درسال 1376 قانون روابط موجر و مستاجر تصویب شد که در آن سرقفلی را پیش بینی می کند و مالک هنگامی که قرارداد اجاره را تنظیم می کند مبلغ سرقفلی ملکش را محاسبه می کند و از مستاجر می گیرد (البته امروزه این مبلغ کمتر بنام سرقفلی می باشد بیشتر بعنوان رهن یا قرض الحسنه دریافت می شود ) . و در هنگام تخلیه مستاجر مبلغ سرقفلی را به نرخ روز محاسبه می کنند و به مستاجر پرداخت می شود قابل ذکر است اگر در هنگام تنظیم قرارداد قید شده باشد که نرخ سرقفلی ر هنگام استرداد همان نرخ اولیه باشد . میتوان به نرخ اولیه به مستاجر عودت داد .

کدام یک از اماکن تجاری مشمول قانون اجاره 1356 می شوند و کدام یک مشمول قانون 1376 می شوند ؟

اماکن تجاری که تا قبل از یکم مهر 1376 فعالیت تجاری داشته اند و چند سال یکبار با رضایت مالک ملک و مستاجر قبلی به مستاجر جدید انتقال یابد این اماکن مشمول قانون 1356 می باشند . و حق کسب و تجارت برای مستاجر ایجاد می شود حتی وقتی که مدت اجاره وی از یک سال نیز کمتر باشد . امکان تخلیه ملک حتی با وجود پایان قرارداد وجود ندارد .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×