خانه اینفو

باید و نبایدهای فروش و انتقال سرقفلی

تنظیم قرارداد انتقال سرقفلی از مهمترین و حساس ترین قراردادهایی است که در دفاتر املاک تنظیم می شود . در هنگام تنظیم قراداد انتقال سرقفلی بیشتر مشاوران املاک نمی دانند برای انتقال چی بنویسند و چه بندهایی را در قرارداد قید کنند و همیشه این سوال را دارند که چه چیزی را باید بنویسند و چه چیزی را نباید بنویسند ؟ در ادامه می خواهیم در مورد باید و نبایدهای انتقال سرقفلی بپردازیم .

باید و نبایدهای انتقال سرقفلی

عبارت حق کسب و پیشه و تجارت همیشه در کنار اصطلاح سرقفلی بکار می رود . سوالی که اینجا مطرح می شود ، این است که این دو اصطلاح بایکدیگر تفاوت دارند ؟ هنگام نوشتن قرارداد چه زمانی باید از کلمه یا  اصطلاح سرقفلی استفاده شود و چه زمانی از کلمه یا اصطلاح تجارت و کسب و پیشه استفاده شود ؟ برای قرارداد اجاره اماکن تجاری دو قانون روابط موجر و مستاجر وجود دارد ، که با یکدیگر تفاوت دارند . قرارداد فروش سرقفلی گاهی اوقات می تواند مالکیت ملک تجاری را تحت الشعاع خود قرار دهد .

باید و نبایدهای انتقال سرقفلی

ماده دو قانون روابط موجر و مستاجر املاک تجاری یکی در سال 1356 مصوب شده است و یکی دیگر از آن قانونها در سال 1376 تصویب شده است . حق کسب و پیشه و تجارت در قانون سال 1356 مصوب شده و آمده است و سال 1376 قانون حق سرقفلی مصوب شده است . اگر ملک تجاری قرارداد اجاره آن مشمول قانون 1356 شود ، مالک نمی تواند پس انقضای قرارداد اجاره ملک خود را تخلیه کند و باید طبق قانون و مقررات که در قانون 1356 پیش بینی شده عمل کند . اما در قانون سال 1376 اینگونه نیست و مالک می تواند پس از انقضای قرارداد اجاره ملک خود را تخلیه کند ، حتی اگر مستاجر به مدت طولانی در ملک فعالیت تجاری داشته است .

مشاورین املاک در هنگام تنظیم قرارداد باید از اختلاف دو قانون اطلاع و آگاهی کامل داشته باشند .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×