خانه اینفو

بررسی آخرین وضعیت لیزینگ مسکن

بررسی آخرین وضعیت لیزینگ مسکن

بررسی آخرین وضعیت لیزینگ مسکن

بازار مسکن حاکی از آن است که لیزینگ مسکن با اینکه چند ماهی میشود بطور رسمی آزاد شده است ، اما شرایط لازم را ندارد و در بخش مسکن فعالیت موثری نداشته  است . در این بخش تقاضا و عرضه موثری وجود ندارد . در ادامه به بررسی آخرین وضعیت لیزینگ مسکن می پردازیم .

بررسی آخرین وضعیت لیزینگ مسکنبررسی آخرین وضعیت لیزینگ مسکن

شورای پول و اعتبار بعد از ماهها بحث و بررسی در زمستان 95 مجوز لیزینگ مسکن را صادر کردند ، و با ارسال دستورالعمل به بانک مرکزی آن را رسما آزاد کردند . انجمن لیزینگ ایران هر چند صادر شدن مجوز را مثبت اعلام کرد ولی معتقد بود که شرایط ایجاد شده طوری است که برای فعالیت  در حوزه مسکن و پاسخگویی به متقاضیان نمی تواند لیزینگها را جذب کند .

با اینکه لیزینگها برای متقاضیان وام مسکن تا سقف 70 درصد قیمت کارشناسی شده مسکن را می توانستند ارائه دهند و سود این تسهیلات 21 درصد می باشد . اگر بخواهیم این نرخ سود را با دیگر تسهیلات مقایسه کرد می توان گفت سودی که از صندوق پس انداز مسکن دریافت می شود 9 درصد می باشد و برای خرید اوراق وام مسکن 17 درصد می باشد که این سود به نسبت آنها بیشتر بوده است که برای اشخاصی که تسهیلات را از محل لیزینگ مسکن دریافت می کنند هزینه های بالای  برای پرداخت سود و پرداخت اقساط تسهیلات باید متحمل شوند .

در دستورالعمل لیزینگ مسکن بانک حق ورود به این فعالیت را ندارند طبق این دستورالعمل بانک مرکزی بانکها را منع کرده است . این مهمترین انتقادی است که می توان به این دستورالعمل کرد .

آیا از طرح لیزینگ مسکن استقبال شده است ؟

مدیران انجمن لیزینگ تاکید داشتند که بعد از اینکه دستورالعمل ابلاغ شد نباید انتظار داشت مردم سریع به لیزینگهای مسکن مراجعه کنند و تسهیلات مسکن دریافت کنند چون مردم بدنبال تسهیلاتی هستند که هم نرخ سود پایینی داشته باشد و هم باز پرداخت آن طولانی مدت باشد که لیزینگ مسکن از هیچ یک از آنها برخوردار نیست . لیزینگ مسکن می تواندبرای خانه اولی ها و یا مسکن های لوکس استفاده کرد.

با اینکه از ابلاغ دستورالعمل لیزینگ مسکن حدود پنج ماه می گذرد اما فعالیت چشمگیری در این بازار دیده نشده است . انجمن لیزینگ و رئیس هیات مدیره انجمن لیزینگ پیگیری را داشته اند که هنوز نتوانسته اند مشکلات لیزینگی مسکن را حتی با رایزین هایی که انجام داده اند را برطرف کنند .

برای ورود به لیزینگ مسکن تامین مالی و منابعی که دارند از موضوعاتی است که مورد تاکید و با اهمیت زیاد می باشد . لیزینگهای خصوصی  با توجه به اینکه بانک مرکزی بانک ها رو از ورد به فعالیت لیزینگی مسکن منع کرده است از منابع مالی زیادی برخوردار نیستند . لیزینگهای خودرو برای حضور به لیزینگ مسکن توان مالی لازمه را دارند اما چون فعالیتشان بطور تخصصی خودرو است تمایل به ورود به بازار مسکن را ندارند .

با این شرایط لیزینگ مسکن تا برطرف شدن موانع برای فعالیت های خود بخشی از هزینه ها را باید متقاضیان متحمل شوند .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×