خانه اینفو

تعیین تکلیف ثبت املاک فاقد سند شش دانگ

چندی است که اداره محترم ثبت اسناد و املاک کشور با توجه به ثبت قانون تک برگی شدن اسناد ، صاحبان املاک فقد سند شش دانگ را مجاب به گرفتن سند تک برگی نموده است . از این رو بحث تعیین تکلیف ثبت املاک فاقد سند شش دانگ مورد توجه قرار گرفته و صاحبان حقوقی این اراضی و املاک میبایست با مراجعه به مراجع مربوط اقدام به تشکیل پرونده و اخذ سند تک برگی از این مراجع را داشته باشند تا در هنگام فروش آن با مشکلی مواجه نشوند .

تعیین تکلیف ثبت املاک فاقد سند شش دانگ نکاتی به همراه دارد :

  • تعیین شدن وضعیت املاک و اراضی به لحاظ اینکه ملک شرایط اخذ سند را داشته باشد .
  • پیگیری گرفتن سند املاکی که قولنامه ای و بدون سند رسمی میباشند .
  • اخذ نقشه utm و کامل کردن پوشه مختصات ملک
  • پیگیری کردن تقاضاهای صادر شدن سند در جلسات رسیدگی و کارشناسی
  • پیگیری کردن زمان گرفتن نهایی سند تک برگی برای ثبت املاک فاقد سند شش دانگ

شایان ذکر است پایه و اساس و شناسنامه هر ملک سند مالکیت آن ملک میباشد ، و بدین منظور باید برای تعیین مختصات ملک حتما نقشه یو تی ام توسط شرکت های کارشناسی که مورد تایید اداره ثبت اسناد میباشند ، انجام شده و نتیجه آن در اختیار هیئت کارشناسی قرار گیرد . توجه داشته باشید که تنها تهیه نقشه املاک اخذ سند تک برگی نیست . در واقع  نقشه فقط قسمتی از پروسه تحویل مدارک جهت تعیین تکلیف ثبت املاک فاقد سند شش دانگ میباشد .

تعیین تکلیف ثبت املاک فاقد سند شش دانگ

تعیین تکلیف ثبت املاک فاقد سند شش دانگ

نکته مهم :

لازم به ذکر است اراضی و املاک دولتی ، املاک عمومی ، منابع طبیعی و زمینهای موات شامل قانون تعیین تکلیف املاک فاقد سند  نخواهد شد .  املاکی که روی اراضی دارای سابقه ثبتی ساخته شده است و یا زمینهای کشاورزی و زمینهای زراعی که به لحاظ قانونی تصرف شده است ،لذا اگر که مالک این زمینها یا املاک آنها فوت و یا مفقودالاثر شده باشد با توجه به مواد 147 و 148 میتوان برای این اراضی تکلیف تعیین شده ، سند شش دانگ اخذ نمود .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×