خانه اینفو

تفاوت های سرقفلی و حق کسب و پیشه

تفاوت های سرقفلی و حق کسب و پیشه

تفاوت های سرقفلی و حق کسب و پیشه

[padding right=”10%” left=”10%”]یکی از از مسائل مهمی که بازاریان و مغازه داران را درگیر خود کرده است و روزانه با آن سروکار دارند ، سرقفلی و حق کسب و پیشه می باشد . موضوع سرقفلی و حق کسب و پیشه در بیشتر مغازه ها و پاساژها مطرح می باشد . و بین موجر و مستاجر یکی از مباحث مورد بحث می باشد . حق کسب و پیشه را می تواند اینطور بیان کرد : هنگامیکه که مستاجری در ملکی فعالیت تجاری دارد و به شهرت بدست می آورد که قیمت و ارزش ملک را بالا می برد را حق کسب و پیشه می گویند . در ادامه به  تفاوت های سرقفلی و حق کسب و پیشه می پردازیم .[/padding]

تفاوت های سرقفلی و حق کسب و پیشه

  • حق سرقفلی منافع محل کسب را برای مستاجر ایجاد می کند .
  • حق سرقفلی براساس شروطی که در هنگام تنظیم قرارداد عقد می شود نیست و بصورت قهری برای مستاجر ایجاد می شود .
  • حق کسب و پیشه براساس فعالیت مستاجر و ارتباطی که با مشتریانش دارد که منفعت و مزیت آن براساس عملکرد مستاجر دارد می باشد .

ویژگی های حق سرقفلی 

حق سرقفلی قبل از تنظیم قرارداد می باشد که مالک براساس محلی که ملک در آن وجود دارد میزان آنرا تعیین می کند و از اول قرارداد مبلغ را از مستاجر دریافت می کند و ربطی به فعالیت مستاجر و حسن شهرت وی ندارد . حق سرقفلی هنگامی که مالک از مستاجر بابت سرقفلی پولی دریافت می کند ایجاد می شود .

در سال 1356 حق کسب و پیشه و تجارت در قانون روابط موجر و مستاجر مصوب و بوجود آمد ، که در سال 1376 قانون جدیدی در رابطه با روابط موجر و مستاجر تصویب شد که براساس آن حق کسب و پیشه و تجارت بطور کلی حذف شد . و بجای آن حق سرقفلی جایگزین شد . حق سرقفلی براساس اراده طرفین می باشد و بوجود می آید ، اما حق کسب و پیشه اینگونه نیست و حالت قهری می باشد و هیچ ربطی به اراده طرفین ندارد .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×