خانه اینفو

دو دیدگاه در رابطه با طرح مسکن مهر

دو دیدگاه در رابطه با طرح مسکن مهر

دو دیدگاه در رابطه با طرح مسکن مهر

در پروژه مسکن مهر ما با دو دیدگاه مواجه هستیم دیدگاه موافق و مخالف که ما در این متن قصد داریم این دو دیدگاه در رابطه با طرح مسکن مهر را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم .

دو دیدگاه در رابطه با طرح مسکن مهر :

دیدگاه موافق :

  • همان طور که میدانید کشور ایران کشوری جوان است و بخش بزرگی از جمعیت ایران در سن تشکیل خانواده قرار دارند .
    همچنين آمار رسمي نشان میدهد که از مجموع 20 ميليون خانوار ،  7 ميليون خانوار بدون مسکن می باشند . با این اوضاع در نبود پروژه مسکن مهر میتوان این نتیجه را گرفت که سالي 50 تا 100هزار واحد مسکوني ساخته مي شد و براي ساخت 4 ميليون مسکن به جاي 6 سال  به 40 سال زمان نياز بود .  و براي این جمعيت جواني که هم اکنون در موقعيت ازدواج است و بدون مسکن میباشند سخن گفتن از فردا و وعده هاي طولاني بیهوده است  .
  • از ديگر مزيت هاي این طرح مي توان به ساخت مسکن در تيراژ بالا ، پايين آمدن سهم هزينههاي ثابت در متر مربع ، ارزانسازي در عين رعايت حداقل استانداردهاي لازم ، حذف قيمت زمين از قيمت تمام شده مسکن ،  پرهيز از تجمل گرايي ، افزايش اميد به خانه دار شدن در اقشار کم درآمد جامعه ، عدم مالکيت دائمي زمين ، امتياز استفاده از تسهيلات ارزان قيمت با بوروکراسي بسيار کمتر نسبت به گذشته اشاره کرد.

دیدگاه مخالف :

  • مخالفين این طرح با ناکام خواندن دو هدف اصلي مسکن مهر اين طرح را به چالش مي کشند ، اين دو هدف عبارتند از :  خانه دار کردن اقشار کم درآمد و جلوگيري از افزايش قيمت مسکن .
    هدف اول در بسياري از مواقع با شکست مواجه شد ، علت اين امر عدم شناخت  گروه هاي هدف بود . از ديگر سو طبق آمارها از سال 85 تا کنون مسکن در تهران 459 درصد رشد قيمت داشته ، پس تحقق هدف دوم هم با شکست مواجه شد  .
  • از دیگر دلایل ناکامي طرح مسکن مهر تصدي همزمان سه نهاد بر آن است ، به نحوي که متقاضيان ، ثبت نام را در وزارت تعاون انجام مي دهند ، وزارت مسکن مسئول دادن زمين است و در آخر وام را بانک عامل اعطا ميکند. اينکه اين سه نهاد همزمان در اين طرح همکاري دارند به خودي خود بد نيست ، اما در عمل بهدليل تفاوتهاي ساختاري که دارند تضارب راي و آييننامه بين آنها اتفاق ميافتد .
  •  احداث این ساختمان ها در حاشيه شهرها ، با  افزايش غير معمول و يکباره جمعيت در اين حاشيه ها ، ناهنجاري هاي اجتماعي گسترش مي يابند که اين عاملي مخاطره آميز براي بسياري از صاحبان اين مسکن ها است که قصد زندگي در اين مکان ها را دارند .
  • مشکل ديگر مسکن مهر عدم توازن در تامين امکانات زير ساختي همراه با ساخت واحدهاي مسکوني است، برای مثال بسياري از اين مسکن ها با مشکل انشعاب گاز و آب و برق مواجه اند که ناشي از عدم تعامل با ارگان هاي ديگر است .

شما عزیزان میتوانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این طرح و بررسی آخرین وضعیت مسکن مهر در سال 96 به سایت خانه اینفو مراجعه فرمایید .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×