خانه اینفو

چه ساختمان هایی باید مقاوم سازی شوند ؟

ساختمان های نیازمند به مقاوم سازی

ساختمان های نیازمند به مقاوم سازی

یکی از مهمترین ویژگی های ساختمان ، مقاوم بودن ساختمان است . اهمیت مقاوم سازی امروزه به گونه ای است که شهروندان در هنگام خرید آپارتمان و یا ملک حتما از مقاومت بنا اطمینان حاصل می کنند . حال این سوال پیش می آید که عموما چه ساختمان هایی مقاوم سازی در آنها ضرورت دارد .

ساختمان های نیازمند به مقاوم سازی

میتوان ساختمانها را به چهار گروه تقسیم کرد :

1- ساختمانهایی که وجود آنها حیاتی می باشد و بخاطر استفاده ای که از آنها می شود نمی توان تجهیزات آنها را منتقل کرد و باید بعد وقوع زلزله ماهیت آنها حفظ شود ، مانند بیمارستانها ، مراکز درمانی ، ایستگاههای مخابراتی ، امنیتی و پالایشگاهها .

2- ساختمانهایی که شرایط ویژه ای ندارند اما بعد از زلزله می توان برای کمک رسانی به مردم از آنها استفاده کرد مانند مدارس ، مساجد و مراکز مدیریت بحران

3- ساختمانهایی که در کل از اهمیت خاصی برخوردار نیستند اما بعد از وقوع زلزله خسارت جانی زیادی دارند مانند استادیوم ، مراکز عمومی ، برج ها و ….

4- ساختمانهای معمولی همچون مسکونی ، اداری و تجاری .

چه کسی مسئول مقاوم سازی است ؟

مقاوم سازی ساختمانهای اول و دوم به عهده دولت است .گروه سوم هم به عهده دولت است و هم به عهده مردم . گروه چهارم به عهده مردم است . مقاوم سازی گروه سوم و چهارم از اهمیت بیشتری برخوردار است چون تلفات جانی بیشتری دارند و هزینه و زمان زیادی برای مقاوم سازی می برند . به دلیل اینکه برخی از این ساختمانها قدیمی و فرسوده هستند و حتی برخی از ساختمانهایی که نوساز هستند از روی اصول ساخته نشده است . در مورد مراکز دولتی مانند مراکز درمانی و مدارس دولت موظف به مقاوم سازی است و ساختمانهای شخصی به عهده خود مردم است .

مقاوم‌سازی در مورد ساختمان‌های قدیمی و بافت فرسوده و حتی ساختمان‌های نوساز باید رعایت شود . در ساختمان های نوساز در حین ساخت ساختمان باید کنترلهای لازم برای ایمن سازی از جمله طراحی، ساخت براساس نقشه‌های اجرایی ، جوشکاری صحیح و بتن‌ریزی انجام شود . یکی از معضلات ساختمان ها کم بودن مقدار مقاومت بتن در سقف و در پی ساختمانها است که که کنترلی از آنها نمی شود .

ساختمان های نیازمند به مقاوم سازی

ساختمان های نیازمند به مقاوم سازی

خانه های متحرک یکی دیگر از روشهای مقاوم سازی است . که در ساخت آپارتمانها و ساختمانها ، کارخانه ها و حتی ساختمانهای تجاری استفاد می شود . این نوع ساختمانها در سراسر جهان مخصوصا در نواحی که زلزله خیز هستند مورد استفاده است . این روش بسیار کم هزینه است . این نوع بناها در برابر تمامی بلاهای طبیعی از جمله سیل ، آتشفشان، رانش زمین و همچنین در برابر زلزله‌های خطرناک و مهیب هم مقاومند . در این روش دیوارهای ساختمان از بتن تشکیل می شود و به وسیله میله های فلزی کاملا فشرده می شود .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×