خانه اینفو

شرایط جدید مالیات مسکن در سال 96

شرایط جدید مالیات مسکن

شرایط جدید مالیات مسکن

دولت برای مالیات بر ساخت و فروش مسکن مصوبه جدیدی را مصوب کرده است ، که حاکی از نرخ های متفاوت بری شخصی سارها و شرکتهای ساختمانی در جزئیات کامل مصوبه هیات دولت درباره «فرمول جدید مالیات بر ساخت و فروش مسکن» می باشد . در ادامه شرایط جدید مالیات مسکن را آورده ایم .

شرایط جدید مالیات مسکن

براساس ماده ای 14 مصوبه مالیات ،سازنده های حقوقی باید 25 درصد درآمد خود را که از ساخت و ساز برای فروش اولین آپارتمان بدست می آورند را باید مالیات بپردازند. ولی سازندهای حقیقی براساس میزان درآمدی که دارند در سطحهای تا  50 میلیون تومان ، تا 100 میلیون تومان ، و بیشتر از 100 میلیون تومان طبقه بندی می شوند ، مالیات این نرخ ها 15 درصد ، 20 درصد و 25 درصدی پرداخت می شوند . پرداخت مالیات تا قبل از مصوب شدن فرمول جدید طبق فرمول قدیم مالیات بر ساخت و فروش مسکن  براساس ارزش منطقه ای ملک محاسبه می شد. فرمول جدید براساس سود سازنده محاسبه می شود . با توجه به اینکه بازار ساخت و ساز در حال رونق گرفتن می باشد هزینه های پرداختی سازندگان افزایش قابل توجهی داشته است .

شرایط جدید مالیات مسکندرحالی که ساختار جدید مالیات بر ساخت و فروش مسکن ،شامل 5 نقطه روشن مانند معافیت مشروط عرضه آپارتمان در بافت فرسوده و انعطاف دو وجهی در نحوه محاسبه ارزش زمین به‌عنوان جزء اصلی قیمت تمام شده مسکن است . ولی سازنده‌های حقوقی‌ می‌‌گویند، این فرمول 4 نیروی دافعه برای بازگشت آنها به بازار ایجاد می‌کند.

5 روز بعد از اینکه آیین نامه در هیات دولت تصوب شد ، نحوه محاسبه فرمول جدید مالیات بر ساخت و فروش مسکن با انتشار متن کامل مصوبه مشخص شد .

فرمول جدید مالیات بر ساخت و فروش مسکن

جزئیات کامل مربوط به فرمول جدید مالیات های مستقیم طبق آیین اجرایی ماده 77 قانون مالیاتها که به تصویب شد حاکی از آن است : در کلیه مناطق شهری کشور، همه سازنده‌های مسکن از طیف‌های مختلف شامل «سازنده‌های حقیقی یا همان شخصی‌سازها، بساز و بفروش‌ها و تعاونی‌های مسکن» و همچنین «سازنده‌های حقوقی یا همان شرکت‌های ساختمانی و انبوه‌سازان» مکلفند برای فروش آپارتمان‌هایی که پروانه‌ساخت آنها از ابتدای سال 95 به بعد صادر شده، مبلغ «مالیات بر ساخت و فروش موضوع ماده 77» را بر اساس فرمول جدید به ادارات مالیاتی پرداخت کنند.

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×