خانه اینفو

شرایط قرارداد مشارکت در ساخت و ساز

شرایط قرارداد مشارکت در ساخت و ساز

شرایط قرارداد مشارکت در ساخت و ساز

برخی از شرایط قرارداد مشارکت در ساخت و ساز به نفع مالک و برخی نیز به نفع سازنده و برخی از این شرایط شامل تکالیف و تعهداتی برای طرفین قرارداد می باشد .
در  این مطلب قصد داریم در رابطه با مهم ترین شروط این بخش صحبت کنیم .

شرایط قرارداد مشارکت در ساخت و ساز

مبحث اول – پیش فروش واحدها

 

در برخی از قراردادها هیچ شرطی در خصوص پیش فروش (فروش )  واحدها پیش بینی نشده ولی در برخی چنین اجازه ای داده شده است که خود به دو صورت هستند یک سری به صراحت و بدون قید و شرط اجازه فروش یا پیش فروش کلیه واحدها را به دو طرف قرارداد داده اند و در یک سری از قراردادها محدودیت هایی را لحاظ کرده اند .

به طور مثال در برخی قراردادها این گونه شرط میشود :

  • فروش یا پیش فروش سهم الشرکه از سوی سازنده با توافق مالک و قبل از افراز سهم الشرکه امکان پذیر خواهد بود .
  • سازنده بدون موافقت مالک حق واگذاری و انتقال موضوع قرارداد را به غیر تحت هیچ یک از عناوین حقوقی از قبیل صلح ، وکالت ، بیع و غیره نخواهد داشت .
  • و بسیاری از شروط دیگر

مبحث دوم – تقسیم واحدها

بهترین نوع تقسیم بندی ، تقسیم بندی است که هم به سهم الشرکه براساس درصدی از کل اشاره شود و در کنار آن واحدهای اختصاصی و انباری و پارکینگ های متعلقه مشخص شود .
تقسیم براساس تعداد واحدها (بدون تعیین درصدی از کل ) نمی تواند گزینه مناسبی باشد چون اگر بنابر نقشه های معماری و یا ضوابط شهرداری برخی واحدها کوچک تر و یا بزرگتر از سایر واحدها در بیایند در این صورت تقسیم براساس واحدها یا طبقات موجب ورود زیان به یک طرف و سود و منفعت اضافی به طرف دیگر میشود که مسلماً هیچکس راضی به چنین تقسیم بندی نمی باشد مگر اینه در قرارداد قید شود که متراژ نهایی بر مبنای صورت مجلس تفکیکی صادره از اداره ثبت خواهد بود که کم و زیادی متراژ واحدها بر مبنای قیمت تمام شده ساخت محاسبه و میان طرفین مصالحه خواهد شد که تصمیم منصفانه ای می باشد .

مبحث سوم – تحویل واحدها

تحویل واحدها یعنی اینکه سازنده صفر تا صد عملیات اجرایی را انجام داده و با نصب انشعابات مثل آب ، برق و گاز و غیره در کلیه واحدها قابل سکونت و یا استفاده برای مالک (مالکین) باشد .
اگر مالک هستید حتما در قرارداد مشارکت تاریخ دقیقی را برای تحویل واحدها لحاظ کنید و برای عدم تحویل آن نیز میتوانید خسارت روزانه در نظر بگیرید تا سازنده متعهد به تحویل سریع و به موقع واحدها شود .

مبحث چهارم – ضمانت های اجرای قرارداد

برای حاصل شدن اطمینان خاطر به شخص مالک از اینکه هیچ تردید و دودلی به اینکه آیا سازنده میتواند به تعهدات خود مطابق قرارداد عمل کند یا نه نداشته باشد .
تنها راه این است که از سازنده تقاضای ضمانت نامه های بانکی و چک های شخصی و سایر انواع چک های مورد استفاده در سیستم بانکی ، و وثیقه ملکی اشاره نموده که میتوان با قید شرط در قرارداد سازنده را مکلف به تسلیم و ارائه یکی از آن ها به عنوان تضمین انجام تعهداتش نمود تا در صورت عمل نکردن سازنده به تعهداتش مالک بتواند از محل به اجرا گذاردن آنها به دریافت خسارتش اقدام کند .

مبحث پنجم – خسارت ناشی از عدم انجام تعهد

گاهی اوقات سازنده به دلایلی نمیتواند به تعهدی که به مالک در قرارداد مشارکت در ساخت داده است عمل کند که به این عمل اصطلاحاً عدم انجام تعهد یا خلف وعده گفته می شود .
که در این صورت مالک درخواست دریافت خسارت ناشی از عدم انجام تعهد از طرف مقابل دارد .
برای مطالبه خسارت صرف نظر از وقوع  اثبات ورود آن به مالک ، باید دید که آیا چنین ادعایی در قرارداد پذیرفتنی است یا خیر و اینکه مالک چگونه و چه زمانی میتواند چننین ادعایی را علیه سازنده مطرح نماید ؟
در پاسخ به این سوال میتوان گفت که در هر قراردادی میتوان شروطی را بابت تاخیر و یا عدم انجام تعهد پیش بینی نموده و میزان خسارت و نحوه جبران آن را درج نمود .

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط قرارداد مشارکت در ساخت و ساز و نکات مهم مشارت در ساخت و هر گونه اطلاعاتی در رابطه با املاک تهران و سایر شهرستان ها به سایت خانه اینفو مراجعه فرمایید .

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×