خانه اینفو

لزوم ارائه شناسنامه فنی ساختمان در هنگام پیش فروش

7385در راستای کاهش مشکلات پیش فروش ساختمان ها ، «دستورالعمل صدور شناسنامه فنی ساختمان» برای کلیه واحدها الزامی است . در راستای اجرای این قانون شهرداری های موظفند هنگام صدور پروانه ساختمان ، برای تک تک واحدها ، شناسنامه فنی صادر کنند و برای آنها شماره ثبت دبیرخانه ، تاریخ صدور و شماره مسلسل اختصاص دهند و نسخه دوم آن در شهرداری نگهداری شود . شناسنامه فنی ساختمان ویژگی ها ، مشخصات و کیفیت مراحل ساخت و ساز را شامل می شود .

لزوم دریافت شناسنامه موجب نظارت بیشتر بر کیفیت و استانداردهای ساختمان می شود . اجراي شناسنامه ساختمان ، تحول بزرگي در ساخت و ساز و پیش فروش ساختمان است .  مهندسان طراح و معماری باید در زمان طراحی، اطلاعات مربوط به جداول شناسنامه فنی ساختمان را در نقشه‌های مربوطه درج کنند و همه واحدها، پارکینگ‌ها و انباری‌ها نیز به‌صورت یکسان در کلیه نقشه‌ها شماره‌گذاری شوند . مهندسان ناظر هم مکلفند اطلاعات مندرج در شناسنامه فنی ساختمان را با پروانه ساختمان و نقشه‌های مصوب ضمیمه آن تطبیق دهند و آن را با مهر و امضا تایید کنند .

شناسنامه فنی در پیش فروش ساختمان

شناسنامه فنی در پیش فروش ساختمان

با اجرای این طرح کیفیت ساخت و سازها افزایش یافته و  علاوه بر آن وضع ساختمان در برابر زلزله مشخص شد و همچنین در زمان وقوع زلزله با در اختیار داشتن آمار مشخص از وضع ساختمان ها ، امدادرسانی سریع تر انجام و با اطلاعات جامع صورت می گیرد . براساس این طرح صدور شناسنامه جزو مهمترین زیرساخت های معاملات پیش فروش مسکن می باشد . مراحل تهیه شناسنامه فنی ساختمان را قبل از اقدام مطالعه کنید .

ویژگی های ساختمان

هر ساختمان دو ویژگی متمایز دارد :

  1. ویژگی ظاهر عمومی : ویژگی های ظاهر عمومی همچون زیربنا ، تراکم ، کاربری ، نحوه استقرار ، دسترسی ها و همسایگی است که به شهرسازی مربوط می شود .
  2. ابعاد فنی : این ویژگی شامل جزئیات معماری ، کیفیت اجرا و ساخت و ساز ، سازه، تاسیسات مکانیکی ، برقی و … است که این موارد “شناسنامه فنی ساختمان” می باشند . شناسنامه ابعاد فنی را از ابتدای تخریب تا نوسازی شامل می شود .
شناسنامه فنی ساختمان

شناسنامه فنی ساختمان

موارد فنی شناسنامه فنی ساختمان

موارد فنی شناسنامه فنی ساختمان دو بخش است .

  1.  تهیه نقشه های معماری ، سازه ای و تاسیسات و کنترل آنها توسط ناظران سازمان نظام مهندسی
  2. تایید مهندسان ناظر در مرحله احداث ساختمان ، محل ، نوع خاک ، پی ریزی ، لرزه خیزی ، سیستم سازه ای ، نما و تمام تاسیسات

نکته

در راستای صدور شناسنامه ، فروشنده متعهد می شود تعهدات را براساس شناسنامه و قرارداد انجام دهد و در صورتی که انجامد ندهد خسارت پرداخت کند . در قانون صریح آمده است که شناسنامه فنی در قرارداد پیش‌فروش نیاز است و باید در قانون پیش‌فروش به طور کامل درج شود . میزان رعایت مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی باید در شناسنامه فنی ساختمان قید شود . راهنمای پیش خرید آپارتمان در هنگام خرید ملک می تواند به شما کمک کند .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×