خانه اینفو

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان چیست؟

21038_422یکی از اسنادی که هر ساختمان لازم است داشته باشد ، شناسنامه فنی و ملکی ساختمان است . این سند که توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان صادر می شود ، در واقع اطلاعات فنی و ملکی ساختمان است . این سند نشان دهنده هویت یک ساختمان می باشد . ساختمانی که دارای شناسنامه فنی ملکی است به این معنی است که تمام ابعاد پنهان و آشکار آن برای خریداران ، استفاده کنندگان و بهره برداران قابل رویت است .

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان چیست؟

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان به عبارتی نشان استاندارد یک ساختمان است . این سند نشان می دهد که بنا در چه وضعیتی قرار دارد ، چه کسانی آن را طراحی کرده اند ، چگونه محاسبات انجام شده ، تا چه اندازه مقررات معماری، سازه، برق و مکانیک رعایت شده و اجرای آنها چگونه بوده است . در هنگام ساخت چه اندازه استانداردهای اجرایی از جمله  اسکلت و نازک کاری رعایت شده  و نظارت کار چگونه بوده است . این موارد همگی در شناسنامه فنی و ملکی ساختمان نشان داده می شوند .

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان

چرا ارائه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان مهم است ؟

این حق طبیعی خریداران است که بدانند ملکی را که قرار است خریداری کنند ، چه ضعف ها و چه قوت هایی دارد و کیفیت بخش های مختلف ساختمان از قبیل اسکلت بتنی یا فلزی ، خصوصیات معماری و نما و نازک کاری و تاسیسات برقی و مکانیکی آن چگونه است . شناسنامه فنی ملکی به این معناست که خریدار با یک ساختمان کاملا شفاف روبروست .

یکی از چیزهایی که بر قیمت مسکن تاثیر می گذارد ، کیفیت اجزای ساختمان است . بنایی که اطلاعات دقیق فنی نداشته باشد ، ارزش کمتری دارد . عدم داشتن شناسنامه فنی و ملکی باعث می شود که در خرید مسکن ، قیمتی بیشتر از قیمت واقعی آن پرداخت کنید و  همین امر در آینده مشکلاتی را برایتان به وجود بیاورد . همچنین ممکن است هزینه های اضافی را به دلیل بد بودن کیفیت ساختمان به شما تحمیل کند . بنابراین عملیاتی شدن شناسنامه فنی و ملکی گامی مهم در ساخت و ساز و خرید و فروش است و به نفع مردم و سرمایه های کشور است .

لازم به ذکر است که این سند با شناسنامه فنی ساختمان فرق دارد .

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×