خانه اینفو

مالکیت مشاع به چه معناست ؟

مالکیت مشاع

مالکیت مشاع

ملک مشاع چیست ؟

هر گاه دو نفر یا چند نفر در مالی با هم در آن شریک باشند و نتوان سهم هر یک را مشخص کرد ، مالکیت مشاع نامیده می شود . مانند ارثیه ای که به فرزندان می‌رسد و یا چند نفر با هم اقدام به خرید مسکن یا ملکی می کنند که هر یک نسبت به سهم خود در آن شریک‌اند ؛ یعنى جزء جزء آن خانه به طور اشاعه برای همه شرکا است . هر مالی را می توان گفت که مشاع است یعنی مالکیت آن به چند نفر تعلق دارد .

اموالی که قیمت بسیار بالایی دارند ، اکثرا مشاع هستند . در این اموال شرکا در جزء جزء آن سهیم هستند . مثلا اگر دو نفر با یکدیگر ساختمانی بخرند ، سهم یکی دو دانگ باشد و دیگری چهار دانگ . با اینکه سهم هریک مشخص است ، اما صاحب دو دانگ در جزء جزء ساختمان ، به طور اشاعه سهم دارد . با اینکه سهم او دو ششم است ، ولی این سهم او می تواند در تمام ساختمان تقسیم شده باشد . یعنی در تمام قسمتهای ساختمان دو ششم سهم دارد . شرکا می توانند در هر زمانی که بخواهند ملک مشاع را تقسیم کنند ، یعنی سهم شرکا مشخص و در اختیار او قرار گیرد.

چند نکته در رابطه با مالکیت مشاع

[padding right=”5%” left=”5%”]

  1. مال مشاع ؛ یا ملک است یا زمین که مشخص است ، و یا منفعت خانه ای که چند نفر با هم اجاره کرده اند .
  2. مالکیت در ملک مشاع  می تواند اختیارى باشد ( مانند خرید و فروش ) یا میتواند اجباری باشد (مانند ملکی که از طریق ارثه به وراث رسیده باشد و قابل جداشدن نیست) .
  3. شخصی که یک ساختمان را خریداری می کند ، ممکن است که بخشی از یک ملک را به صورت اختصاصی و بخشی دیگر را بصورت مشاع داشته باشد ؛ مالکان یک ساختمان آپارتمانی نسبت به هر واحد خود بصورت خصوصی و اختصاصی مالکیت دارند اما از راه پله و زمین و پشت بام بصورت مشاع شریک هستند .
  4. در مال مشاع قواعدی وجود دارد که هیچ یک از صاحبان مال مشاع نمی توانند بدون اجازه مالک دیگر بر قسمت مشاع تصرف داشته باشد زیرا تصرف بدون اجازه تجاوز به حقوق دیگران محسوب می شود .

[/padding]

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×