خانه اینفو

ماهیت حقوقی ملک مشترک

هنگامی که ملک مشترکی به فروش میرسد ، به اصطلاح حقوقی و حقوق دان ها ( حق شفعه ) حاصل میگردد . فرد شريک به جهت خريد مقدار سهم شریک دیگر خود ، مسلما برای خرید جلوتر و مقدم تر میشود . بطور کل مال و اموال یا املاکی که بصورت مشترک است حتی با دانستن ماهیت حقوقی ملک مشترک اکثر اوقات برای شرکا ایجاد مشکل میکند . هم اکنون کم ممکن است پیش بیاید که يک ملک تعلق به چند شخص باشد اما بین این اشخاص مشکلی پیش نیاید .

امروزه بعضی اوقات شاهد این موضوع هستيم که دعوا و درگيري حتی به قتل و زندان و پس از آن اعدام  پرونده منتهی میشود . شایان ذکر است اگر هر شخص با فرد دیگر دارای یک عقیده نباشند ممکن است از هر ترفند و نیرنگی استفاده کنند که آرامش یکدیگر را بر هم بزنند و برای یکدیگر مشکلی ایجاد کنند .

ماهیت حقوقی ملک مشترک

ممکن است براي خيلی از افراد این موضوع اتفاق افتاده که به عنوان مثال با برادر و یا خواهر يا بطور کلی فامیل خود ملکي بصورت مشترک خريداري نموده اند و بعد از مدتی یکی از اعضا اقدام به فروش قدرالسهم یا میل فروش آن را داشته باشد در این صورت است که مشکل بوجود می آید چون ممکن است طرف دیگر راضی به این موضوع نباشند . بدین ترتیب که شخص شزیک نه سهم خود را میفروشد و نه به شریک خود واگذار میکند .
با این کار میخواهد پای نفر سومی به معامله اضافه کند و بدین ترتیب است که تازه مشکلات بر سر این املاک بوجود می آید . و با این تصور اقدام به حذف شریک خود را بنماید .

ماهیت حقوقی ملک مشترک

ماهیت حقوقی ملک مشترک

طبق ماده 808 قانون مدنی :

هر وقت مالی که قابلیت جا به جایی ندارد مانند ملک قابلیت تقسيم بین 2 نفر را داشته باشد و اگر یکی از دو شریک قصد فروش به شخص ثالث را داشته باشد ، شريک ديگر این را حق دارد که بر اساس قیمتی که مشترک اعلام نموده به او پرداخت نماید و به اصطلاح حصه مبيعه را دریافت دارد  .

نتیجه گیری :

به زبان ساده تر اگر بخواهیم ماهیت حقوقی ملک مشترک را بیان کنیم  مال غيرقابل انتقال مثل ملک که قابل جدا شدن بين 2 شخص بطور مشترک باشد و يکي از دو شريک قدرالسهم خویش را به یک نفر ديگر بفروشد ، شخص ديگر این حق را دارد که قيمت بر اساس ارزش ملک را که مشتري داده است به او پرداخت نماید و مالک قدرالسهم فروخته شده شود .به عنوان مثال یک شخص به عنوان شخص a و شخص b در مالکيت ملکی شريک میباشند و شريک a قصد به فروش قدرالسهم خود را مینماید . با تعيين قيمت بر اساس ارزش آن ملک آن را به شخص c مي فروشد ، در اين حالت نفر b با داشتن یک سری شرایط مي تواند قدرالسهم شريک a را همان مقدار که به شخص c فروخته شده خریداریی نماید و شخص c را از معامله خارج نماید .

شما عزیزانی که میخواهید اطلاعات جامع و کاملی چه در مورد املاک مشاع و چه اطلاعات املاک داشته یاشید به سایت مرجع خانه اینفو مراجعه فرمایید .

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×