خانه اینفو

مسکن اجتماعی چیست ؟

مسکن اجتماعی

مسکن اجتماعی

در سالهای اخیر طرحهای زیادی برای تامین مسکن اقشار کم درآمد جامعه ارائه شده است که هم اکنون طرح مسکن اجتماعی جدیدترین طرح ارائه شده است که قرار است به مدت 6 سال اجرا شود . این طرح برای جبران نواقص و از بین بردن مشکلات مسکن مهر و تقویت نقاط قوت طرحهای گذشته است . دولت یازدهم میخواهد با ارائه این طرح تامین مسکن خانوارها به موقع بهره برداری شود . برای اینکه افراد کم درامد بتوانند در این طرح شرک کنند بعنوان پیش پرداخت مبلغ زیادی نمی خواهند پرداخت کنند .

مسکن اجتماعی

هئیت دولت و وزارت راه و شهرسازی برای اینکه در قالب ساخت و ساز دو بازار جدید شروع به کار کند  ، در اواخر سال مجوزهای ساخت و ساز در قالب 300 هزار واحد مسکونی در خود شهرها و بافت فرسوده صادر کرد . همچنین 125 هزار واحد مسکن برای خانوارهای ضعیف و کم درآمد از طریق ساخت مسکن ملکی و اجاره ای و یا پرداخت یارانه اجاره بها تامین شود . این با دو با عنوان مسکن اجتماعی با هم مشترک هستند . حداقل 50 هزار خانوارها کم درآمد از طریق ساخت و سازهای بافت فرسوده مسکن آنها تامین می شود و با گرفتن تسهیلات 50 میلیون تومانی نوسازی به آنها تعلق می گیرد و بقیه واحدهای مسکن ارزان قیمت در خارج شهر پیش بینی شده است .

در اجرای طرح تامین مسکن دولت میتوان گفت که انبوه سازان بازوی اصلی اجرایی هستند که پیشنهادهایی در رابطه با عملکرد اجرایی برگرفته از مسکن مهر ارائه داده اند و همچنین 10 راهکار برای اجرای عملیاتی مسکن اجتماعی ارائه دادند. برای اینکه اشتباهات گذشته طرح مسکن مهر دوباره تکرار نشود راهکارهای که  برگرفته از 4 نقطه قوت مسکن مهر و 6 نقطه ضعف و مشکلات مسکن مهر است در صورتي كه این راهکارها در پروژه رعایت شود طرح جدید بدون مشکل اجرا می شود .

باید بین انبوه سازان رقابت ایجاد کرد و کار را به دست افراد با صلاحیت بیافتد تا مانند پروژه مسکن مهر با شکست مواجهه نشود و دولت را نسبت به تعهداتی که به متقاضیان میدهد بدقول نشود .

مسکن اجتماعی

مسکن اجتماعی در ایران

نقاط ضعف مسکن مهر

  1. رقابت باید براساس قيمت پايين و كيفيت بالا باشد و ساخت پروژه های مسکن اجتماعی به انبوسازانی که بهترین پیشنهاد را میدهند واگذار شود .
  2. در پروژه های قبل امتیازاتی به سازنده ها دادن بعنوان تضمین خرید که مسئولیت ساخت مسکن ارزان قیتم به عهده پیمانکار باشد که اگر متقاضی واجد شرایط نبود می توانند با قیمت مقطوع آن را از سازنده بخرند . اما در طرح مسکن اجتماعی قراردادی تحت عنوان تعلق مالکیت می باشد که در اجرای پروژها دولت با پیمانکار مشارکت دارد اینکار باعث می شود از کم فروشی سازنده ها جلوگیری شود
  3. تقسیم کار از طریق کانال تشکلهای ساختمانی می باشد که کنترل و نظارت دولت و همچنین برخورد با سازنده های فاقد صلاحیت برعهده دولت می باشد .
  4. دولت زمین مورد نیاز این پروژه را از نظر زیربنای اماده می کند بعد تحویل انبوسازان میدهد تا از تاخیر در بهره برداری جلوگیری کند همچنین برای تامین مسکن افراد در اطراف شهرهاس اصلی شهرک سازی شود
  5. این راهکار مربوط به بافت فرسوده است که از زمینهای دولتی استفاده می شود و قیمت زمین از قیمت تمام شده مسکن حذف می شود و با دادن تسهیلات بانکی زودتر بهره برداری می شود .
مسکن اجتماعی

مسکن اجتماعی

راه حل چیست ؟

انبوه سازان به بافت فرسوده نظر مثبت تری دارند و معتقدند که عملکرد ساخت و ساز بافت فرسوده بهتر است . دولت در این رابطه موافقت کرده است و قرار است زمینهایی که در اختیار دولت است و در بافت فرسوده قرار دارد را از تملک مالکان خارج و به آپارتمانهای مسکونی تبدیل کند . همچنین انبوه سازان در خصوص اجرای طرح مسکن اجتماعی درخواستهای عجیب و نابجا ندارند و فقط میخواهند که طرح واگذاری اجرای مسکن اجتماعی بطور عادلانه و منصفانه باشد .

آنها نمیخواهند که دولت قرارداد تضمین خرید ببندد ، چون معتقدند که همین قرارداد باعث شکست مسکن مهر شد . بنابراین میخواهند که قرارداد مشارکتی با دولت باشد که دولت نظارت کافی برای اجرای کیفیت این مسکن ها را داشته باشد و واحدها ی مسکونی سروقت به متقاضیان مسکن واگذار شود با اجرای این طرح کمک زیادی به افراد کم درآمد برای خرید آپارتمان و مسکن مورد نیاز آنها می شود و مشکل مسکن این افراد و حتی افراد بی خانمان می شود.

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×