خانه اینفو

مشارکت در ساخت چیست؟

participation-in-constructionیکی از مصداق های مشارکت مدنی ، مشارکت در ساخت است . همانطور که از نام مشارکت پیداست ، طرفین معامله هر کدام آورده ای دارند که با هم به نسبت آورده شان شریک می شوند . در مشارکت در ساخت ، مالک یک ملک کلنگی دارد و با یک سازنده که برای ساخت آن سرمایه گذاری می کند ، شریک می شود و پروژه را اجرا می کنند . در این نوع معامله ها باید آورده های هر یک از طرفین دقیقا مشخص شود که بر همین اساس سهم مالک و سازنده تعیین می شود .

در مشارکت در ساخت ، سازندگان با کمک بنگاه های مسکن ، مالکان ملک های کلنگی را شناسایی کرده و آنها را تشویق به مشارکت می کنند . در صورت توافق مالک ، ملک خود را در اختیار سازنده قرار می دهد و  سازنده مبلغی را برای ساخت می آورد و براساس مبلغ آورده ، در واحدها شریک می شود و قراردارد مشارکت در ساخت منعقد می گردد . به طور مثال قیمت ملکی ششصد میلیون تومان است . هزینه ساخت آن نیز محاسبه می شود . طرفین معامله به نسبت آورده هایشان در مال مورد مشارکت سهیم می شوند .

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت و ساز بر مبنای تراضی و توافق طرفین است و از آن دسته معامله هایی است که در نهایت سود برای هر دو طرف دارد و ارزش کلانی برایشان ایجاد می کند . ولی باید توجه شود که مانند سایر فعالیت های اقتصادی ، مشارکت در ساخت نیز مشکلاتی به همراه دارد .

الزامات مشارکت در ساخت

[padding right=”10%” left=”10%”]

  • مشارکت در ساخت باید بر مبنای تجربه موفق ، خوش نامی ، تخصص ، مهارت و تمکن مالی باشد .
  • مشخص کردن سهم طرفین متغیر است و همیشه بر یک اساس نیست . اساس آن بر اساس محله ، نوع سند و دیگر مسایل است ولی در نهایت سهم طرفین براساس توافق صورت می گیرد .
  • پس از اتمام دیوارچینی و سقف و ستون باید میان سازنده و مالک تقسیم نامه ای شفاف با در نظر گرفتن سهم طرفین ، زمان و کیفیت فروش واحدها منعقد گردد .
  • یک ناظر با تجربه و دلسوز را باید برای نظارت بر کیفیت اجرا انتخاب کنید .
  • انتقال سهم شریک سازنده پس از اتمام دیوارچینی ، سقف و ستون است .
  • باید کیفیت در ساخت ، بین مالک و سازنده برابر باشد .
  • نباید به هر عنوانی به سازنده مجوز وام داد .

[/padding]

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×