خانه اینفو

مشخصات ساختمان های ایمن در برابر زلزله

در مطالب پیشین در رابطه با ویژگی های ساختمان صحبت کردیم و در این مطلب قصد داریم در رابطه با مشخصات ساختمان های ایمن در برابر زلزله صحبت کنیم .

 

 

مشخصات ساختمان های ایمن در برابر زلزله

7 ویژگی مهم که ساختمان های ایمن در برابر زلزله باید دارا باشند :

  1. فونداسیون پایدار
  2. مسیرهای پیوسته انتقال بار
  3. سختی و مقاومت کافی
  4. منظمی ساختمان
  5. افزونگی
  6. شکل پذیری
  7. استحکام
مشخصات ساختمان های ایمن در برابر زلزله

مشخصات ساختمان های ایمن در برابر زلزله

فونداسیون پایدار:

علاوه بر اینکه فونداسیون ها می بایست قادر به تحمل وزن سازه بدون متحمل شدن نشست غیرمجاز باشند، سیستم فونداسیون باید نیروهای واژگونی ایجاد شده توسط زلزله را تحمل نموده و ظرفیت انتقال نیروهای بزرگ جانبی مابین سازه و زمین را داشته باشند .
همچنین فوندانسیون ها می بایست مقاومت کافی در برابر زلزله وارد شده را تامین نمایند ، بدون اینکه حرکت های بزرگ در سازه های متکی بر آنها بوجود آید .

مسیرهای پیوسته انتقال بار :

بسیار مهم است که تمام قسمت های ساختمان ، شامل اجزای غیر سازه ای آن ،
به یکدیگر به گونه ای بسته شده باشند که نیروهای اینرسی ناشی از جنبش نیرومند زمین توسط یک مسیر پیوسته به زمین انتقال یابند .
اگر تمام اجزای ساختمان به این صورت به یکدیگر بسته نشده باشند ، هر قسمت می توانند جداگانه حرکت کرده و از یکدیگر منفک شوند و در نهایت منجر به ریزش جزئی یا کلی ساختمان می شوند .

سختی و مقاومت کافی :

یک زمین لرزه قوی باعث ایجاد نیروهای جانبی و قایم را در یک سازه شود .
نیروهای جانبی که سازه را به صورت افقی حرکت می دهند ، نشان داده اند که می توانند سازه را دچار آسیب نمایند .
چنان چه یک سازه سختی یا مقاومت جانبی کافی نداشته باشد ، این نیروهای جانبی می توانند حرکت های جانبی برزگ در سازه ایجاد نموده و باعث آسیب های جبران ناپذیر و یا حتی ریزش آن شوند .

منظمی ساختمان :

یک سازه در صورتی منظم میباشد که دارای تعداد المان های باربر جانبی مساوی در تمام اطراف آن باشد ، در نتیجه توزیع جرم ، مقاومت و سختی به گونه ای خواهد بود که هنگام اعمال نیروی زلزله حرکت جانبی آن یکنواخت خواهد بود که این به معنی یکسان بودن حرکت سازه در هر طبقه و هر طرف از آن خواهد بود .
سازه های منظم تمایل به اتلاف انرژی زلزله به صورت یکنواخت در کل سازه دارند که نتیجه آن آسیب های کمی است که به صورت مناسب در سازه توزیع شده است .

افزونگی :

اگر تمامی استحکام و مقاومت سازه در یک یا چند المان متمرکر شود ، در صورت آسیب دیدگی جدی این المانها ، سازه میتواند دچار ریزش شود ، به این دلیل که مقاومت اضافی لازم ناشی از افزایش درجه نامعینی در کل سیستم سازه ای تامین نشده است .
اگر سازه دارای درجه نامعینی کافی باشد ، تعداد بسیاری از المان ها در تامین مقاومت سازه مشارکت کرده و حتی در صورتی که تعدادی از آنها دچار آسیب زیاد شوند ، المان های باقی مانده دارای مقاومت کافی برای  جلوگیری از ریزش خواهند بود.

شکل پذیری :

شکل پذیری خصوصیتی سازه ای است که مربوط به خود المانهای سازه است،
طوری که به هنگام اضافه بار وارده به آنها دچار آسیب جدی نشده و مادامی که در حال باربری آن بار هستند دچار شکست سریع و ناگهانی نمی شوند.
بنابراین بسیاری از المانهای سازه ای می بایست به گونه ای طراحی شوند که مقاومت و سختی کافی برای بارهای قابل انتظار را داشته باشند بدون اینکه دچار شکست شده و یا تغییر شکل بیش از حد تحت این بارها پیدا کنند.

استحکام :

استحکام اجزای موجود در سازه، خصوصیت برخی از تجهیزات مکانیکی ، الکتریکی و یا دیگر عناصر غیر سازه ای است که این اجزا را قادر می سازد بعد از وارد آمدن یک زلزله بزرگ به کار و عملکرد خود ادامه دهند. یک قطعه مستحکم و با اتصالات صحیح در سازه دارای مقاومت کافی است و می تواند توانایی خود برای انجام عملکرد درست مورد انتظار بعد از لرزشهای شدید لرزه ای را حفظ نماید.

 

 

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×