خانه اینفو

همه چیز درباره تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

6[padding right=”5%” left=”5%”]مشارکت در ساخت یکی از شیوه های سرمایه گذاری افراد در بحث املاک می باشد . اگر قرارداد مشارکت با تدبیر و آگاهانه تنظیم نشود ، می تواند مشکلاتی را برایتان به وجود آورد . در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت به طور کامل آشنا شوید . [/padding]

 • مراجعه به دفاتر رسمی معتبر 

اولین توصیه ما به شما اینست که قراردادهای مشارکت را در دفاتر رسمی ، دفاتر وکالت و یا بنگاه های مشاور املاک تنظیم کنید . توجه به این امر به نفع مالکان و مشاورین املاک است . به مالکان توصیه می شود در صورتی که تجربه ندارند ، حتما با افراد متخصص و باتجربه که دارای پروانه کسب هستند ، مشورت کنند .

 • تعهدات سازنده و مالک 

این نوع تعهدات باید به گونه ای باشد  که شرایط تنظیم قرارداد را متعادل کند . شرایط نباید یک طرف باشد و این نگرانی را برای مالکان و سازندگان داشته باشد که قدرالسهم آنها ضایع شده است و یا فضا برای سواستفاده طرفین فراهم سازد . در برخی مواقع دیده می شود که مشارکت کنندگان چندین نفر هستند ، در این میان به تعداد مالکان و سازندگان ایده ، مشکلات و مسائلی هستند که همگی آن ها در قرارداد مشارکت در نظر گرفته شود و به نقطه ای مشترک برسند . قرارداد باید به صورت دقیق و بسیار جزئی مشخص شود تا مورد توافق تمام مالکان قرار گیرد .

 • آورده طرفین

در قراردادهای مشارکت باید آورده های طرفین مشخص و روشن شود . مالکی که می خواهد ملک خود را به سازنده بسپارد ، باید دقیقا به قیمت همان روزی که قرارداد تنظیم می شود ، مشخص کند که ارزش حقیقی ملکش چقدر است . سازده نیز باید آورده های خویش را تعیین کند . تعیین آورده های سازنده و مالک از موارد مهم است .

تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

 • سهم طرفین

در مواردی دیده می شود که قراردادها 60 درصد مالک ، 40 درصد سازنده تعیین می شود و یا در برخی مالک مبلغی را با عنوان بلاعوض از سازنده مطالبه می کند . در تنظیم قرارداد مشارکت قبل از ایجاد اختلاف ، باید سهم مالک و سازنده به طور دقیق مشخص شود . همچنین باید تعداد طبقات و محل استقرار طبقات هریک از طرفین باید مشخص شود . از طرفی دیگر سهم الشرکه باید بصورت درصد مشخص شود و نه طبقات . به علاوه باید در قرارداد قید شود که اگر تعداد طبقات پیش بینی حاصل نشد و یا سازنده اضافه تراکم مازاد گرفت ، تکلیف سهم طرفین چه می شود .

 • تعهدات مالک و سازنده 

در تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت باید تعهدات مالک و سازنده نسبت به یکدیگر مشخص شود . در اینجا در مورد تعهدات طرفین به یکدیگر توضیحاتی داده شده است .

 • تعیین داور 

یکی از مواردی که باید به آن پرداخته شود اینست که اسناد و مدارک در اختیار چه کسی باشد . در اینجا وجود یک شخص واسطه ضرورت پیدا می کند . به این شخص در معامله های مشارکت در ساخت ، داور گفته می شود . در مبحث تعیین داور به این مورد پرداخته شده است .

 • پیش فروش در مشارکت در ساخت 

یکی از نکاتی که در قراردادهای مشارکتدر ساخت وجود دار اینست که سازندگان حق پیش فروش پروژه را از مالک می خواهند . به مالکان توصیه می شود ، اگر شناخت کافی و دقیقی از سازنده ندارند ، اجازه پیش فروش را ندهند . چون در این موارد احتمالا سازنده پول کافی برای ساخت ندارد و می خواهد سرمایه را از جایی دیگر تامین کند .

اگر با سازنده ای معتبر شریک شده اید ، مشکلی ایجاد نمی شود ولی دیده شده که سازنده پس از گرفتن حق پیش فروش ، واحدها را پیش فروش کرده اند و متواری شده اند . مالک می ماند و پیش خریدارای و قرار دادی که اجازه پیش فروش را داده است . البته از نظر حقوقی سازنده ای که قصد پیش فروش دارد ، بدون امضای مالک نمی تواند ملک را بفروشد ، چون هنوز سند به نام مالک است . توصیه می شود راهنمای پیش فروش آپارتمان را مطالعه کنید .

تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

 • حق اخذ وام 

یکی دیگر از مواردی که لازم است ذکر شود ، حق اخذ وام است . برخی سازنده ها ، حق گرفتن وام را از مالک می خواهند و آن را در قرارداد قید می کنند . در این موارد باید مالک دقت کافی داشته باشد . زیرا در ازای امی که سازنده می گیرد ، سند ملک در رهتد بانک می رود . اگر سازنده توانایی پرداخت اقساط را نداشته باشد ، کل دارایی مالک اط سوی بانک مصادره می شود . پس توصیه ما به شما اینست که تا اطمینان صددرصد ندارید ، اجازه دریافت وام را ندهید .

 • عدم تاثیر افزایش قیمت ملک و یا مصالح ساختمانی در قرارداد 

نکته دیگری که باید به طور روشن تعیین شود ، آن است که افزایش قیمت ملک و یا افزایش قیمت مصالح ساختمانی نباید در قرارداد تاثیری داشته باشد و مالک متعهد می شود که در صورت افزایش قیمت ملکش خواهان سهم بیشتر نباشد . همچنین سازنده نیز متعهد می شود که با افزایش قیمت مصالح ، سهم بیشتری را طلب نکند .

 • تعیین زمان اجرای قرارداد

در قرارداد مشارکت باید زمان اجرای قرارداد تا زمان اخذ مجوز ساخت تا مرحله تحویل ، به طور دقیق با ذکر روز ، ماه و سال مشخص شود . مدت زمان  تخلیه ملک و تحویل به سازنده نیز به طور دقیق مشخص شود . زمانی که پروژه آماده می شود ، استعلام های قانونی آن مانند یک برگی ، سند مستقل و … ممکن است چند ماهی طول بکشد ، این مورد هم باید به آن توجه شود .

 • نکته قابل ذکر 

در تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت باید این بند حتما ذکر شود .

– در صورتی‌که سازندگان در هر مقطع ساختمان، بیش از 40 روز کار ساخت‌وساز را تعطیل کنند، اگر سازندگان به اختیار و ناشی از ناتوانی مالی کار را تعطیل کرده باشند به مالکان وکالت داده مي‌شود که یک واحد سهم سازنده را پیش فروش کنند تا بقیه کار را انجام دهند .

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×