خانه اینفو

نکات حقوقی خرید و فروش املاک

به دلیل عدم آشنایی اکثریت مردم در رابطه با نکات حقوقی خرید و فروش املاک ما قصد داریم در این مطلب اطلاعاتی در این باره در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

نکات حقوقی خرید و فروش املاک

 

نکات حقوقی خرید و فروش املاک

نکات حقوقی خرید و فروش املاک

یکی از قراردادهای مهمی که در جامعه که  اکثریت مردم در طول عمر خود ممکن است بارها با آن روبرو شوند، قراردادهای مربوط به خرید و فروش ملک می باشد .

ملک به طور کلی جز اموال غیر منقول قرار می گیرد . به همین دلیل از قواعد حقوقی خاصی تبعیت می کند .
اما هرکسی که مبادرت به خرید و فروش ملکی می‌کند باید با نکات مهم و اولیه‌ای در خصوص این نوع قراردادها آشنا باشد تا پس از معامله به مشکل برخورد نکند.
البته به دلیل عدم آشنایی  اکثریت مردم با نکات حقوقی در معاملات املاک، اختلافات زیادی در این خصوص تشکیل می‌شود که منجر به پرونده‌های متعددی نیز در مراجع قضایی می‌شود.

رعایت نکات زیر می‌تواند از بروز بسیاری از اختلافات حقوقی ساده یا حتی کلاهبرداری‌ها و جرایم سازمان‌یافته در پوشش فروش املاک جلوگیری کند.

اطمینان از مالکیت فروشنده بر ملک:

مهمترین نکته در خرید هر ملکی، احراز مالکیت فروشنده میباشد.
فروشنده باید مطابق قانون، مالک ملکی باشد که به فروش می‌رساند یا از سوی فروشنده ملک، دارای وکالت‌نامه رسمی باشد.
در صورتی که ملک بین چند نفر مشاع باشد، در این صورت یا باید همه مالکین در هنگام فروش حاضر بوده و رضایت خود را اعلام کنند و یا یک نفر از سوی بقیه مالکان، وکالت در فروش داشته باشد که در این صورت وکالت‌نامه باید به صورت رسمی و در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شده باشد و به صراحت به وکیل اجازه فروش ملک را داده باشد.
همچنین علاوه بر تصریح به وکالت در فروش، وکیل باید وکالت در دریافت ثمن ملک را نیز داشته باشد.

سند‌دار بودن ملک:

در اولین نکته باید مشخص شود که ملکی که قصد خرید آن را دارید، آیا دارای سند رسمی می باشد یا خیر؟
در خصوص خرید و فروش بسیاری از املاکی که در شهرهای کوچک یا حاشیه شهرهای بزرگ یا شهرهای شمالی وجود دارد، نکته مهم این است که با وجود یک سند مادر برای یک زمین بزرگ اما در تبدیل این زمین به قطعات کوچکتر، این قطعات به صورت قولنامه‌ای یا وکالتی معامله شده و خبری از سند رسمی نیست.
به این نکته توجه کنید که اگر ملکی به صورت وکالتی به فروش رفته است ، قبلا به شخص دیگری فروخته نشده باشد؛
زیرا ممکن است فروشنده قبلا طی قرارداد رسمی ملک را به شخص دیگری فروخته باشد.
یکی از شگردهای کلاهبرداران فروش املاک به صورت وکالتی به چند نفر به صورت همزمان میباشد.

بر اساس ماده 22 قانون ثبت:
«دولت فقط شخصی را که ملک به اسم او ثبت شده و یا کسی را که ملک به او منتقل گردیده و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده را مالک خواهد شناخت .»
بنابراین هرگونه نقل و انتقال ملک بدون سند، امتیازات قانونی سند رسمی را نداشته و از حمایت‌های قانونی نیز برخوردار نمیباشد.

آزاد بودن ملک:

ملکی که به فروش می‌رسد نباید در رهن یا وثیقه شخص یا نهادی مانند بانک باشد .

بازدید از ملک:

خریدار باید به طور دقیق از ملک مورد معامله بازدید و همه جوانب را بسنجد شما می توانید با مراجعه به قسمت راهنمای پیدا کردن خانه ای مناسب حال شما در سایت خانه اینفو اطلاعات لازم در این باره کسب کنید .

مبایعه نامه عادی یا رسمی:

قرارداد فروش ملک ممکن است به صورت عادی یا رسمی تنظیم گردد .
قرارداد رسمی،‌ قراردادی میباشد که طی سند رسمی و با حضور طرفین در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم میگردد اما اسناد عادی ممکن است در دفاتر مشاورین املاک یا به صورت شخصی بین طرفین تنظیم گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مبایعه نامه به اینجا مراجعه کنید

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×