خانه اینفو

نکات حقوقی در خرید و فروش مسکن مهر

نکات حقوقی در خرید و فروش مسکن مهر

نکات حقوقی در خرید و فروش مسکن مهر

مسکن مهر به دو نوع ملکی و اجاره 99 ساله تقسیم می‌شوند . در واحدهایی که ملکی میباشد ، زمین و ساختمان قابل انتقال است . اما در واحدهای اجاره 99 ساله ، تنها ساختمان قابل انتقال است . در این مطلب به اختصار چند نمونه از نکات حقوقی در خرید و فروش مسکن مهر را ارائه خواهیم داد .

نکات حقوقی در خرید و فروش مسکن مهر

به دلیل عدم آشنایی اکثر مردم با نحوه معاملات این واحدهای مسکن مهر ، مشکلات متعددی برای خریداران یا فروشندگان به وجود آمده است .

نمونه ای از مشکلات خریداران :

  • فروش ملک به چندین نفر
  • فروش ملک با بدهی
  • فروش ملک دیگری و معرفی ملک دیگر به جای واحد مورد معامله .

از آنجا که خرید و فروش واحدهای مسکن مهر ضوابط خاصی دارد ، باید انتقال این واحد‌ها حتما زیر نظر شرکت‌های عمران شهر‌های جدید یا در برخی شهرها از سوی نهادهای متولی انجام گیرد . در فرآیند انتقال حتما طی مراحل مورد اشاره در نهادهای متولی الزامی است و امضای قرارداد یا مبایعه‌نامه در بنگاه‌های املاک به هیچ وجه کافی نیست .

اطلاع از وضعیت مالکیت واحد

 قبل از مراجعه و استعلام وضعیت ملک مورد نظر و مالکیت آن ، جدا  از نهایی کردن معامله و پرداخت وجه خودداری کنید . تا زمانی که واحدهای مسکن مهر دارای سند رسمی نباشند ، استعلام مالکیت آنها از اداره ثبت اسناد امکان پذیر نمی باشد .

مرجع اطلاع از مالکیت مسکن مهر ، شرکت‌های عمران شهرهای جدید یا اداره کل راه و شهرسازی میباشد .

یکی از شرایط خرید و فروش این املاک ،  نداشتن بدهی معوقه و تسویه بدهی‌های گذشته در مورد آن واحد میباشد .

مدارک لازم برای انتقال مسکن مهر :

  • مدارک شناسایی خریدار و فروشنده
  • قرارداد و صورتجلسه انتخاب واحد
  •  مالکان دارای کارت قسط باید ابتدا برای انتقال تسهیلات به بانک مسکن مراجعه کنند . در این مرحله مواردی از جمله معرفی ضامن و مدارک مربوط به ضمانت نیز الزامی می باشد .
    همچنین حضور همزمان خریدار و فروشنده برای انتقال الزامی می باشد .

شما همراهان عزیز برای اطلاعات بیشتر در رابطه با نکات حقوقی در خرید و فروش مسکن مهر میتوانید به سایت خانه اینفو مراجعه فرمایید .

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×