خانه اینفو

نکات مهمی که در خرید ملک باید مدنظر داشت

نکات مهمی که در خرید ملک باید مدنظر داشت

نکات مهمی که در خرید ملک باید مدنظر داشت

خرید ملک و یا زمین اگر ناآگاهانه صورت گیرد ، می تواند مشکلاتی را برایتان به وجود آورد . کلاهبرداری ها در فروش ملک ، یکی از این قبیل مشکلات است . در ادامه مواردی ذکر شده است که هنگام خرید ملک یا زمین باید به آن توجه کنید .

1) در مورد املاکی که با وکالت فروخته می شوند .

اگر در خرید ملکی ، شخصی به وکالت از مالک قصد انجام معامله داشته باشد ، باید نکات ذیل را مدنظر داشته باشید .

[padding right=”5%” left=”5%”]

الف) ملاحظه اصل سند مالکیت

ب) استعلام از دفترخانه تنظیم کننده سند وکالت در مورداحتمال عزل و‌کیل مرقوم . در مورد وکالت های بلاعزل باید بدانید که تا زمانی که وکیل یا موکل زنده باشند و یا وکالت نامه باطل نشده باشد ، وکالت به قوت خود باقیست . در این خصوص حتما از زنده بودن موکل اطمینان حاصل کنید . 

ج ) توجه به حدود وکالت که در سند وکالت قید شده است ، توجه کنید . وکالت های تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی بر دوعند که در اینجا به آن ها اشاره شده است .

د) یکی دیگر از نکاتی که در مورد وکالت قابل توجه است ، اینست که وکالت قابل تفویض به دیگری است . اگر در سند وکالت اختیار تفویض وجود داشته باشد ، یعنی وکیل می تواند با سندی به نام سند تفویض وکالت ، وکالت را به شخص دیگری واگذار کند . اگر با سند تفویضی برخورد کردید ، از اولین تا آخرین وکیل بررسی کنید تا به سند اصلی وکالت و سند مالکیت منتهی گردد . پس در این مورد دو نکته حائز اهمیت است : اول اینکه در سند وکالت اولیه حق تفویض قید شده باشد . ثانیا اگر یکی از وکلا فوت شده باشد ، اقدام وکیل بعدی مشکل خواهد داشت .

[/padding]

نکات مهمی که در خرید ملک باید مدنظر داشت

نکات مهمی که در خرید ملک باید مدنظر داشت

2) خرید اراضی اشخاص حقوقی و دستگاه های دولتی

مانند اراضی وزارتخانه ها ، موسسات و شرکت های دولتی نیازمند تشریفات خاصی هستند و مجوزات خاصی را نیاز دارند . بنابراین قبل از انجام این معاملات لازم است اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید .
[padding right=”5%” left=”5%”]

  • برای معامله زمین های اراضی نیروهای مسلح مجوز ستاد کل نیروهای مسلح لازم است . قبل از خرید از وجود مجوزهای مربوطه اطمینان حاصل کنید و کپی آنها را گرفته و در سابقه ضبط کنید .
  • اراضی مصادره که توسط دادگاه به نفع دستگاه های دولتی مصادره می شوند ، ممکن است در آینده با ادعای مالک سابق مواجه شوند . در هنگام خرید این نوع اموال دقت لازم را داشته باشید و مشکلات احتمالی را هنگام طرح مجوز معامله به هیأت مدیره شرکت یا موسسه گوشزد کنید و با آگاهی از مسائل احتمالی قرارداد ببندید .
  • هنگام خرید اراضی واگذار شده ادارات کشاورزی ، توجه کنید که این اراضی باید دارای سند رسمی باشند . در صورتی که انتقال به نیابت از مالک اولیه توسط هیأت هفت نفره و… صورت گرفته باشد و امضای مالک در سند انتقال نباشد ، باید از توافق قطعی مالک استعلام بگیرید .
  • اگر قصد خرید زمین کشاورزی دارید ، باید از ادارات ادارات کشاروزی، جنگلها و مراتع کشور و… برای انتقال ملک استعلام گرفته و پس از آن قرارداد ببندید و کاربری ملک به طور دقیق احراز گردد . لازم است بدانید که تغییر کاربری این اراضی تابع قانون اصلاح تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها مصوب ۱۳۸۶ می باشد .
  • اگر طرف معامله تان شهرداری است ، باید از شورای اسلامی شهر مجوز بگیرید . در خصوص کاربری نیز توجه به رأی کمیسیون ماده ۵ قانون شورای عالی شهر سازی و معماری لازم است . در این موارد حتماً سند مالکیت رسمی شهرداری ملاحظه و سپس به عقد قرارداد اقدام شود . زیرا احتمال بسیار دارد که املاک واگذار شده بوسیله شهرداری‌ها فاقد سند مالکیت و دارای معارض و حتی فاقد پایان کار و … باشد.
  • در مورد خرید تراکم از شهرداری‌ها لازم است بدانید که میزان تراکم مورد خریداری مبتنی بر پروانه ساختمانی معتبر صادره از شهرداری و با رعایت طرح تفضیلی و کاربری ملک باشد و احداث بنا در مدتی که پروانه ساختمان اعتبار دارد شروع شود .
  • در مورد اراضی که مالکیت آنها با توجه به مواد 147 و 148 صادر شده ، رعایت مفاد 5 لازم و ضروری است . زیرا در مواردی اسناد مذکور بوسیله مراجع قضایی به دلیل ادعاهای مطروحه از سوی معارضین ابطال گردیده است.

[/padding]

نکات مهمی که در خرید ملک باید مدنظر داشت

نکات مهمی که در خرید ملک باید مدنظر داشت

3) اراضی با مساحت بالا

در مورد اراضی که مساحت بیش از 1000 مترمربع دارند، لازم است زمین را جانمائی کرده و با سند مالکیت تطبیق دهید .

4) املاک در محدوه قانونی شهر

در مورد املاک و اراضی که در محدوده و حریم قانونی شهرهای هستند ، لازم است از شهرداری استعلام بگیرید و در مورد کاربری آن هم اطمینان حاصل کنید . طرح جامع شهر در ادارات مسکن و شهرسازی و طرح تفضیلی در شهرداری همان شهر مسبوق به سابقه است و قابل استعلام می باشد .

نکته :

و در آخر قبل از عقد قرارداد ، توسط دفترخانه از اداره ثبت ، در مورد اینکه توفیقی نبودن ملک و یا ممنوع المعامله نبودن مالک و یا وکیل ، استعلام کنید . این نوع اقدامات باید توسط دفتر اسناد رسمی یا خریدار انجام گیرد و از تحویل ورقه استعلام به مالک یا وکیل وی خودداری کنید . زیرا در صحت استعلامی که توسط مالک انجام شود ، شبهه وجود دارد .

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×