خانه اینفو

نگاه ثبت اسناد و املاک به املاک مجهول المالک

از مسائلی که ذهن بسیاری از افراد را به خود ماطوف نموده است یک سری املاکی است که به اصطلاح صاحبان این املاک در آن مشخص نیست . خوب وقتی صحبت از مجهول بودن صاحب یک ملک میشود ، سازمان محترم ثبت اسناد و املاک کشور برای مشخص شدن هویت ملک و اینکه این املاک دارای چه شماره ثبتی برای احراز هویت میباشند ، پا پیش میگذارد . پس ما در این متن به صراحت در مورد نگاه ثبت اسناد و املاک به املاک مجهول المالک میپردازیم .

 ابتدا یک تعریف از املاک مجهول :

مجهول المالک بودن یک ملک از نظر نگاه ثبت ، به املاکی گفته میشود که بر طبق قانون ماده 11 به ثبت عمومی رسیده شده باشد اما در زمان تعیین شده  تقاضایی ثبت نگردیده است ، این املاک را مجهول المالک میخوانند . لازم به ذکر است که اشخاص متصرف یا افرادی که حق تقاضای ثبت را دارا میباشند ، هو موقع که خواستند برای گرفتن سند این گونه املاک اقدام نمایند .

نگاه ثبت اسناد و املاک به املاک مجهول المالک :

بر طبق قانون 12 ثبت اسناد و املاک اشخاصی که تقاضای ثبت این نوع املاک را دارند ظرف مدت 2 سال باید اقدام به گرفتن سند نمایند . و بعد از گذشت 2 سال دیگر تقاضای آنها اعتباری نداشته و نماتوانند برای ملک مجهول سند بگیرند . مجهول المالک بودن املاک از نقطه نظر سازمان اسناد به اموال غیر منقول مربوط میگردد که تقاضای آن ثبت نگردیده است . تا زمانیکه اظهارنامه ملک مورد نظر به اداره محترم ثبت اسناد و املاک ارائه نشود ، آن ملک مجهول المالک تلقی میشود .

نگاه ثبت اسناد و املاک به املاک مجهول المالک

نگاه ثبت اسناد و املاک به املاک مجهول المالک

نکته مهم :

اگر بر طبق آگهی ماده 10 آگهی آن ملک منتشر شد اما تقاضا نامه ای انجام نشد ، آن ملک به مدت 10 سال متعلق به دولت خواهد بود . شایان ذکر است این سری املاک به توسط افراد تقاضانامه ای مبنی بر اخذ سند انجام نمیشد ، و دولت مجبور بود که این املاک را به نام خود بزند . اما بعد از تصویب ماده 12 قوانین ثبت به افراد اجازه داده شد که در مورد این املاک به مدت و مهلت 2 سال تقاضانامه مبنی بر گرفتن سند به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارائه دهند . اگر در مدت ذکر شده این افراد تقاضا نامه خود را تحویل ندهند جریمه خواهن شد .

نتیجه گیری :

پس مجهول المالک بودن یک ملک این طور تلقی میشود که طبق ماده 139 قانون ثبت و ماده 51 آیین نامه اجرایی این املاک اموال غیر منقول یا غیر جا به جایی است که در مدت مقرر ومشخص شده توسط سازمان ثبت درخواست اخذ سند برای این املاک صورت نگرفته باشد . هر چند این اموال دارای مالک مشخص باشد اما تقاضایی در مدت معین انجام نگیرد مجهول المالک خوانده میشود .

پس نگاه ثبت اسناد و املاک به املاک مجهول المالک بسیار مهم است زیرا مالکیت املاک باید بر طبق قوانین جدید ثبت مشخص گردد . برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به سایت اطلاعات مسکن مراجعه فرمایید .

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×