خانه اینفو

همه چیز درباره مدت اجاره املاک

همه چیز درباره مدت اجاره املاک

همه چیز درباره مدت اجاره املاک

ما در مطالب گذشته در رابطه با قانون رهن و اجاره صحبت کردیم و در این متن همه چیز درباره مدت اجاره املاک  موجود است .

همه چیز درباره مدت اجاره املاک 

یکی از ارکان اصلی و چهارگانه اجاره نامه تعیین مدت اجاره میباشد . ارکان چهارگانه قراردادهای عادی اجاره نامه طبق ماده دو قانون روابط موجر و مستاجر که رعایت آنها الزامی است،  شامل : 1- قید مدت اجاره 2- تنظیم قرارداد در دو نسخه 3- امضای موجر و مستاجر 4- امضای حداقل دو شاهد در ذیل اجاره نامه .

اگر در قرارداد مدت آن قید نشود تکلیف چیست؟

اگر مدت اجاره در اجاره نامه قید نشود و اجاره بها براساس روز یا ماه یا سال معین شده باشد ، لذا مدت اجاره یک روز یا یک ماه یا یک سال خواهد بود .
ولی اگر هیچ مدتی در اجاره نامه تعیین نشده باشد یعنی نه کل مدت قرارداد مثلا یکساله قید شود و نه اجاره بها براساس روز یا ماه ذکر نشود ، این قرارداد به حکم ماده 468 قانون مدنی باطل میباشد .

اگر عمداً یا سهواً مدت قرارداد یک ماه تعیین شود ، پس از اتمام مدت ، موجر میتواند تقاضای تخلیه ملک را نماید .
مگر اینکه از توجه به سایر قسمت های قرارداد این برداشت حاصل شود که مدت قرارداد بیش از یک ماه است .
به طور مثال وقتی در قسمت توضیحات قید شده که برای تمام مدت اجاره ، 12 فقره چک که هر کدام به مبلغ x میباشد از سوی مستاجر در اختیار موجر قرار گرفته ، این نتیجه حاصل می شود که مدت قرارداد یک  سال میباشد نه یک ماه .

مدت شروع اجاره از روزی آغاز میشود که بین طرفین مقرر شده
به طور مثال ممکن است قرارداد امروز نوشته شود ولی شروع و پایان آن از یک هفته بعد به مدت یکسال شمسی شرط شود .
چنین مدتی صحیح است و ایرادی ندارد .
اما اگر شروع آن مشخص نشده باشد ، از تاریخ تنظیم قرارداد محاسبه می شود .

نکات مهم:

  • فوت موجر یا مستاجر تاثیری در مدت قرارداد اجاره نمی گذارد و  ورثه آنها جانشین شخص فوت شده بوده و قرارداد به طرفیت آنها ادامه می یابد مگر اینکه طرفین با توافق یکدیگر قصد فسخ قرارداد را داشته باشند که هیچ گونه منع قانونی ندارد .
  • اگر مدت اجاره طولانی باشد معمولا اجاره بهای آن بیشتر از اجاره نامه هایی است که مدت آن محدود است . زیرا در مدت طولانی ارزش پول کاهش می یابد .
  • مدت اجاره باید بر اساس روز ، ماه و سال شمسی تنظیم شود و  تاریخ شروع و پایان آن نیز در قرارداد قید شود .

شما همراهان عزیز میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مدت اجاره املاک و هر گونه اطلاعاتی در رابطه با ملک به سایت مرجع خانه اینفو مراجعه فرمایید .

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×