خانه اینفو

کیفیت ساختمان

کیفیت ساختمان

کیفیت ساختمان

[padding right=”5%” left=”5%”]

امروزه در بحث ساخت و ساز ، کیفیت جایگاه ویژه ای دارد. یکی از مواردی که در هنگام خرید ملک باید موردتوجه قرار گیرد ، کیفیت ساختمان است. کیفیت ساختمان رابطه مستقیمی با عمر مفید بنا دارد. این گزینه راهنمای خرید آپارتمان ایده آل است.

[/padding]

کیفیت ساختمان

[padding right=”10%” left=”10%”]

به طور کلی کیفیت ساختمان از هشت نظر مورد بررسی قرار می گیرد.

 • کارهای زیر بنایی مثل فونداسیون و اسکلت ساختمان
 • نازک کاری ساختمان
 • تاسیسات مکانیکی زیر بنایی ساختمان
 • سیستم های الکتریکی هوشمند
 • سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان
 • درب و پنجره
 • دکوراسیون داخلی
 • تجهیزات ساختمان

[/padding]

فونداسیون و اسکلت ساختمان

فونداسیون همان پی و شالوده ساختمان است که پس از نزک کاری پوشیده می شوند. خریدارای در مورد فونداسیون و اسکلت بنا می توانند از مهندسان و متخصصان نظر بخواهند. گزارش های نتایج آزمایشگاهی تست جوشکاری برا ساختمان های اسکلت فلزی و تست بتن برا ساختمان های اسکلت بتنی بسیار مهم است و می تواند شما را کمک کند .

نازک کاری ساختمان و دکوراسیون ساختمان

نازک کاری همان دیوارچینی، کاشی کاری و گچ کاری و سنگ کاری است . خریدارای کمتر به دیوارچینی اهمیت می دهند و بیشتر کاشی کاری و سنگ کاری  مدل و رنگ آن ها برایشان مهم است. ولی باید بدانید که دیوارچینی به مراتب مهم تر از بقیه موارد است.

اگر بوی ناخوشایند حمام و توالت شما را آزار نمی دهد ، با اینکه در آنها بسته است و یا صدای گفتگوی بچه ها و آپارتمان های مجاور مزاحمتان نیست ، دیوارچینی را بی اهمیت بخوانید. علت این موارد نبستن بالای درب در قسمت بالای سقف کاذب است که غیر قابل رویت می باشد و استفاده از بلوکهای نامرغوب که عایق صدا نیستند و یا اینکه دیوار از ضخامت کافی برخوردار نیست.

در بحث نازک کاری این موارد را توجه کنید:

 1. استفاده از بلوکهای عایق حرارت و صدا ( بلوکهای سبک اصطلاحا سیپورکس و مشابه آن)
 2. ضخامت ۲۰ سانتیمتر برای دیوارهای خارجی و دیوار همسایه مجاور و ۱۰ سانتیمتر برای حد فاصل اتاقها
 3. استفاده از عایق صوتی در کف آپارتمان خصوصا سالن پذیرائی
 4. بسته بودن کامل دیوارچینی در بالای سقف کاذب
 5. استفاده از عایق رطوبتی مرغوب در سرویسهای بهداشتی
 6. عایق کاری کامل بام با عایق رطوبتی و حرارتی و در صورتیکه تردد روی بام متصور است عایق صوتی هم در نظر گرفته شود.
کیفیت ساختمان

کیفیت ساختمان

تاسیسات مکانیکی و الکتریکی زیر بنایی ساختمان

تاسیسات مکانیکی و الکیتریکی ، مواردی همچون لوله کشی و سیم کشی الکتریکی ساختمان هستند. کیفیت لوله های آبرسانی برای آب گرم و سرد و همچنین سیستم های سرمایشی و گرمایشی با هم متفاوت هستند . لوله های گالوانیزه قیمت و کیفیت پایین تری دارند ولی لوله های پلی اتیلن و پلی پروپیلن و لوله های پنج لایه و لوله های مسی ، از بهترین و گرانترین لوله ها هستند . لوله های چدنی هم برای لوله های فاضلاب کیفیت بهتری دارند . برای لوله های فاضلاب نباید از لوله های پلیکا از نوع چسبی یا پوش فیت استفاده کرد ، زیرا در زمان عبور فاضلاب سروصدای زیادی دارند .

برای سیم کشی تاسیسات الکتریکی باید از سیمهای استاندارد استفاده کرد . با دقت به تابلوی فیوزها نگاه کنید ، تعداد فیوزهای بیشتر نشان دهنده آن است که سیستم برق کشی در قسمتهای مختلف بیشتر تفکیک شده اند و از کیفیت بهتری برخوردارند. لازم به ذکر است که سیم کشی برق اضطراری امتیاز بزرگی محسوب می شود .

سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان

سیستم های گرمایشی و سرمایشی با توجه به تعداد واحدهای آپارتمان با هم فرق می کنند. در مورد آپارتمان هایی که واحدهای کم و متراژ پایین دارند ، بهتر و مقرون به صرفه تر است که برای سیستم گرمایشی از پکیج دیواری یا زمینی مجزا و رادیاتور و سیستم های خنک کننده مجزا استفاده کرد .

در ساختمان های بزرگتر این روش مقرون به صرفه نیست و بهتر است  برای گرمایش از دیگ چدنی یا فولادی و فن کویل سقفی یا زمینی که آبگرم مصرفی کل ساختمان را نیز تامین مینماید و سیستمهای سرمایشی مرکزی (چیلر) استفاده شود .

سیستم های الکتریکی هوشمند

سیستم های برقی هوشمند در ساختمان هایی که کیفیت ساخت بهتری دارند ، استفاده می شود . این سیستم باعث صرفه جوئی در مصرف برق و آسودگی و آرامش بیشتر نیز میشود . شما میتوانید از خارج از منزل روشنائی و لوازم برقی آپارتمانتان را روشن و یا خاموش کنید. سیستم الکتریکی انواع متنوعی دارد ولی دو نمونه IEB و X۱۰ از رایج ترین آنهاست .

کیفیت ساختماندرب و پنجره

درب هایی که براساس ابعاد درخواستی ساخته می شوند ، بهترین نوع درب هستند . قیمت درب ها بر اساس نوع چوب آنها متفاوت است . برای مثال چوب بلوط بسیار مقاوم و گران است . این نوع رگه های بسیار متفاوت از بزرگ و کوچک با رنگ های روشن و تیره دارد . چوب راش از لحاظ قیمتی در ردیف متوسط قراردارد و رگه های ریز و نقطه های مشکی رنگ دارد . نوعی دیگر چوب کاج که اصطلاحا چوب روسی نامیده می شود ، ارزان تر است و  دارای رگه های درشت یا نا معلوم میباشد . این نوع چوب در مناطق پر مخاطره از لحاظ موریانه مثل شمال کشور بسیار مناسب است ، چون موریانه این چوب را دوست ندارد .

البته بهتر است برای تشخیص نوع چوب به کارشناس مربوطه مراجعه کنید ، چون بسیار دیده شده است که چوبهای نا مرغوب را با نقاشی پلیستر شبیه چوبهای دیگر تزئین کرده اند.

پنجره ها از لحاظ کیفیت خیلی متنوعند . بهترین پنجره از لحاظ کیفیت ، پروفیل آلومینیوم ترمال بریک با شیشه دوجداره که حداقل یکی از جدارهای آن شیشه شش میلیمتری باشد ، است . پنجره های UPVC با شیشه دوجداره در رتبه بعدی قرار دارند . به امکان تغییر رنگ آنها با توجه به تابش آفتاب و درزبندی آنها توجه کنید . درزبندی در درجه نخست اهمیت قراردارد . برای تست آن میتوان یک اسکناس را از طول لای پنجره قراردهید و پنجره را ببندید ، اگر اسکناس به سختی بیرون آمد و احتمال پاره شدن آن بود ، درزبندی آن خوب است .

دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی امری سلیقه ای است ولی در زمان خرید آپارتمان بهتر است اول از همه به کاربرد و شکل موضوع مورد نظر و همخوانی آنها از لحاظ شکل و جنس و رنگ با سایر لوازم منزل توجه کنید . این موضوع را هم مدنظر داشته باشید که تغییر دکوراتیو یا بخشی از کارهای تزئینی به سادگی و بدون تغییرات وسیعتر امکان پذیر نیستند.

کیفیت ساختمانتجهیزات ساختمان

تجهیزات آپارتمان همچون سنگ ، سرامیک ، پارکت ، موکت ، کابینت آشپزخانه ، هود ، سینک ، اجاق ، یخچال ، سرویسهای بهداشتی ، دستگیره دربها و چراغهای روشنائی و … هستند که به راحتی تعویض می شوند .  اینگونه تجهیزات با اینکه در ظاهر خیلی مهم هستند ولی از لحاظ مادی رقم بسیار کوچکی را در مجموع یک آپارتمان تشکیل می دهند . بنابراین در هنگام خرید آپارتمان نباید آنها را ملاک قرار داد ، چون بعد از چندسال ممکن است احتیاج به تعویض داشته باشند.

 

about

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در خصوص املاک و ارائه خدمات در خور موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در زمینه املاک تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین مشاوره ها چه قیمتی و حقوقی و...از ما انتخاب بهتری داشته باشید. ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه

021 22 41 10 66

×